Skip to main content

Poboljšanje upravljanja hidroklimatskim rizicima u slivu rijeke Save

| Autor: RTV HB
  • Image
    Poboljšanje upravljanja hidroklimatskim rizicima u slivu rijeke Save

Međunarodni sliv rijeke Save dobiva značajno poboljšanje u upravljanju vodama pokretanjem projekta renovacije Sustava za prognozu i upozorenje u slivu Save.

Obnovljeni sustav će omogućiti ne samo uvid u rizike od poplava, već će regiji pružiti važne informacije tijekom hidroloških suša koje su posebno bitne za unutarnju plovidbu Savom.

Projekt provodi Međunarodna komisija za sliv rijeke Save u suradnji s regionalnim partnerima koje predvodi nizozemski institut Deltares.

Još od 2018. godine, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora, uz koordinaciju Međunarodne komisije za sliv rijeke Save (Savska komisija), imaju zajednički operativni prognostički sustav za cijelo slivno područje: 'Sustav za prognozu i upozorenje na poplave u slivu rijeke Save (FFWS)'.

Uz pet poslužitelja i deset korisničkih organizacija odgovornih za hidrološke prognoze iz pet zemalja, to je svestran prognostički sustav, jedinstven u regiji i jedan od najnaprednijih u prekograničnim riječnim slivovima u svijetu.

Kako je priopćeno iz Međunarodne komisije za sliv rijeke Save, puno se naučilo tijekom sedam godina korištenja sustava, a što je dovelo do novih zahtjeva, uključujući zahtjev za još pouzdanijim prognozama, poboljšanje dugoročnih hidroloških prognoza i pružanje informacija o hidrološkoj suši, uključivanje novih dionika i korisnika prognoza te uspostavu korisničke online platforme s jednostavnim pristupom. Ovi zahtjevi država bili su pokretač Savskoj komisiji za pripremu projekta za sljedeću fazu nadgradnje sustava.

Projekt financiraju Globalni fond za okoliš i Svjetska banka, a Savska komisija je koordinator projekta. U sljedeće dvije godine projekt će implementirati zajednica ponuditelja regionalnih partnera pod vodstvom Deltaresa.

Početni sastanak novog projekta "Sustava za hidrološke prognoze i upozorenja u slivu rijeke Save" održan je 26. ožujka u Zagrebu, gdje su detaljnije istražene potrebe preko dvadeset dionika sustava kroz interaktivne sesije o korisnim informacijama o prognozama koje dionici mogu međusobno razmjenjivati putem novog sustava.

Očekuje se da će nadograđeni sustav biti u potpunosti operativan do kraja 2026. godine.

Mirza Sarač, savjetnik za zaštitu od štetnog djelovanja voda i izvanrednih utjecaja na vodni režim i koordinator projekta u Savskoj komisiji kazao je kako će    poboljšanja i proširenja postojećeg prognostičkog sustava omogućiti kvalitetnije donošenje odluka o upravljanju hidroklimatskim rizicima u različitim sektorima povezanih s vodom.

Po njegovim riječima, rezultati projekta omogućit će smanjenje rizika na ljudske živote, smanjenje šteta na imovini, okolišu, kulturnoj baštini i gospodarstvu te povećanje  otpornosti cijelog društva s obzirom na trenutačnu varijabilnost klime i potencijalnih klimatskih ekstrema u budućnosti.

"Novi sustav ne samo da će pružati pouzdanije prognoze i upozorenja na poplave, već će omogućiti i učinkovitiji odgovor na bujične poplave i hidrološke suše a unutarnju plovidbu učiniti sigurnijom i učinkovitijom. Poboljšanja sustava su ključna za održivi razvoj sliva rijeke Save i svih njegovih zajednica", rekao je Klaas-Jan van Heeringen, specijalist za operativno upravljanje vodom i voditelj projekta u Deltaresu.

Podjeli:

FacebookTwitterShare