75. rođendan transfuzijske medicine u Mostaru povod je i prvom Simpoziju posvećenom upravo ovoj grani medicine. 1949. godine prvi put se u mostarskoj bolnici uzela jedna doza krvi, a liječnici koji su to uradili prije 75 godina, bili su veliki entuzijasti koji su već tada prepoznali važnost darivanja krvi.
"Da nije bilo davateljice i tih liječnika mi danas ne bi imali 75 rođendan Godine 1966. nam dolazi doktor Šimić, prvi transfuziolog na ovom području i tada se počinje razvijati transfuzija te raditi na sigurnosti krvi. Deset godina iza dolazi nam doktorica Ružica Papoči gdje se nastavlja raditi više, a danas smo mi tu gdje su nam oni napravili dobre temelje da možemo napraviti i prvi", kazala je za RTV HB dr. sc. Jadranka Knežević.
Na simpoziju je naglašena važnost transfuziologije u medicini tim više jer je krv jedino tkivo koje čovjek do sada još uvijek nije uspio proizvesti na umjetan način.
Kada sam prije 40 godina počela raditi kolege su mi govorile da je ovo „bezvezna struka“, kako će u budućnosti biti izmišljena umjetna krv i kako ću ostati bez posla. Umjetne krvi nema, jedan od razloga je živa stanica, živi eritrocit koji očito nema samo hemoglobin, nego valjda ima i nekakav komadić duše jer darivanjem krvi prenosimo dobrotu jednog čovjeka u zdravlje drugog čovjeka", prokomentirala je dr. sc. Irena Jukić.
Simpozij poput ovoga prilika su da se razmjenu iskustva i znanja, ali i pozicionira Sveučilišnu kliničku bolnicu Mostar na europsku mapu znanja i struke.
Transfuziologija je grana bez koje druge grane medicine ne BI mogle fukcionirati. Ono što sada čeka mostarski transfuzijski centar jeste usklađivanje s EU direktivama, a sve zbog sigurnosti i kvalitete ovog dragocjenog krvnog pripravka.
Više u prilogu: