Hrvatsko tržište rada u turističkoj sezoni ove godine potraživat će oko 70 tisuća sezonskih radnika, a među najtraženijima bit će zanimanja u turizmu, ugostiteljstvu, trgovini i graditeljstvu. Očekuje se da će radnici iz Bosne i Hercegovine, kao i prethodnih godina, biti među najzastupljenijima.
Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, krajem prošle godine najbrojniji strani radnici u toj zemlji bili su državljani BiH. Trenutno je u Hrvatskoj zaposleno oko 114 tisuća državljana trećih zemalja, a s približavanjem sezone ta brojka će dodatno rasti.
Voditelj Odjela za tržište rada Hrvatske gospodarske komore Alen Bahorić naveo je da su izmjene Zakona o strancima donijele određene novine u pogledu duljine trajanja radnih dozvola.
“Ono što je novina tog zakona je da radne dozvole sada vrijede do tri godine, a za sezonske radnike te su dozvole produžene sa šest na devet mjeseci,” izjavio je Bahorić.
U špici sezone, broj angažiranih radnika ostat će na razini prošlogodišnjih brojki, a potražuju se gotovo sva zanimanja u sektoru turizma i ugostiteljstva.
“Potražujemo konobare, kuhare s iskustvom, s manje iskustva, pomoćne kuhare, glavne i pomoćne konobare, spremačice, osoblje u hotelima, kampovima i drugim smještajnim objektima. Tražimo i trgovce, a građevinski sektor je tradicionalno jak i traži radnike tijekom cijele godine,” dodao je Bahorić.
Sezonska potražnja osoblja počinje već iza Uskrsa, a najizraženiji je nedostatak kuhara, konobara i šankera. Stjepan Primorac iz federalne udruge turizma kazao je kako mjesečna primanja variraju ovisno o poziciji i kvalifikacijama radnika.
“Pomoćni kuhari zarađuju prosječno oko 1500 konvertibilnih maraka, dok šefovi mogu doseći i do 4000 KM. Radna mjesta poput šankera i konobara kreću se od 1500 do 2000 KM, ovisno o kvaliteti rada i procjeni poslodavca,” rekao je Primorac.
Učenici Srednje turističko-ugostiteljske škole iz Mostara također pokazuju interes za sezonski rad u Hrvatskoj. Neki od njih već planiraju tražiti zaposlenje u turističkim središtima.
Lana Bogdan, učenica smjera kuhar, izjavila je kako bi posao tražila u mjestima gdje je promet turista veći, s nadom da će se moći pokazati kroz slastičarstvo i mediteransku kuhinju. Antonio Ostojić vidi se kao glavni kuhar, dok Josipa Cvitković planira tražiti posao u hotelima više kategorije u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj su plaće posljednjih godina u porastu, dijelom zbog inflacije, a dijelom zbog nastojanja poslodavaca da zadrže kvalitetne radnike. Novi zakon propisuje i da strani radnici ne smiju biti niže plaćeni od domaćih zaposlenika na istim radnim mjestima. Prema službenim podacima, prosječna neto plaća isplaćena u veljači u Hrvatskoj iznosila je 1360 eura.