Skip to main content

Puno utega oko državne vlasti, zastoj na europskom putu

| Autor: RTV HB
  • Image
    mic collagew dragana delić i robert kolobara
    Foto:
    Robert Kolobara i Dragana Delić

Kada se krenu analizirati odnosi unutar vladajuće koalicije, odmah se vidi da su oni sve, samo ne idilični. U bošnjačkoj komponenti postoje razilaženja unutar samih stranaka "Trojke" oko kadrovskih i reformskih pitanja. Od srpskih predstavnika proizlazi nervoza zbog čekanja ishoda suđenja Miloradu Dodiku pa se onda i ove dvije komponente sukobljavaju oko raznih povoda. Jedini kohezivan partner u koaliciji i na čitavom europskom putu su hrvatski predstavnici, smatra analitičar Robert Kolobara.

"Put BiH ka Europskoj uniji je beskrajan jer je besciljan, a cilj napretka je napredak sam po sebi. Naš čitav horizont je omeđen jednom birokratskom procedurom i tautologijom. Ide se ka onom materijalnom i vidimo da EU pred nas stavlja kao kohezivni faktor luksuz i novac, smatrajući da će nas to povezati", kazao je Kolobara.

Za otvaranje pristupnih pregovora BiH bi trebala kroz parlament usvojiti četiri ključna zakona koji su duže vrijeme na čekanju, a samo su dva do sada usvojena na Vijeću ministara, a to su Zakon o zaštiti osobnih podataka i Zakon o graničnoj kontroli. No, već složene odnose dodatno je usložnilo uhićenje ministra sigurnosti Nenada Nešića oko čije smjene bi se moglo uskoro raspravljati.

"Što se tiče usvajanja četiri ključna zakona, to ovisi o nekoliko faktora, a od kojih je politička volja ključan. Zasigurno da uhićenje ministra Nenada Nešića otežava već kompliciranu i kompleksnu situaciju, ali se postavlja pitanje je li ovo zapravo udar na institucije Republike Srpske i je li ovo uhićenje način da se stvori kaos i destabilizacija unutar institucija", kazala je politologinja Dragana Delić.

"Sam izraz lica dotičnog gospodina kada ga je Policija Republike Srpske privela na obavijesni razgovor mi odaje dojam više izdaje od Banja Luke nego nepravde Sarajeva. Ako su navodi Tužiteljstva točni, onda je tu doista riječ više o politici jednog analno-zgrtačkog karaktera, odnosno politici "kako da se ja namirim", a ne o nekom međunacionalnom sukobu", kaže Kolobara.

A krajem prošlog tjedna na vagu je stigao dodatni teret, Visoki predstavnik Schmidt je poništio zaključke Narodne skupštine Republike Srpske koji nisu bili obvezujući, ali su od međunarodne zajednice ocijenjeni kao štetni po Daytonski mirovni sporazum.

"Možemo slobodno reći da sve otežava ponašanje gospodina Schmidta koji praktično nasilno želi biti iznad institucija Republike Srpske. Suludo je da u jednoj zemlji nelegitiman stranac bude iznad legitimnih institucija i legitimno izabranih predstavnika naroda u tim institucijama. Situacija u državnoj vlasti je izuzetno složena i teško je predvidjeti daljnji razvoj događaja", ističe Delić.

"Svaki put kada Visoki predstavnik nametne, ograniči ili ukine nešto ja se pitam koja je dužina našeg povodca, koliko mi metara slobode imamo. Te "bonnske ovlasti" dođu vam kao neki sadistički "Disneyland" gdje se na nama ispovljava sve što netko želi ili hoće", dodaje Kolobara.

Kada se sve uzme u obzir, ne izgleda kako je pred BiH u političkom smislu neko produktivno razdoblje, ali opet politika je živa materija pa ne treba isključiti preokret, iako je najteže izaći iz začaranog kruga.

Više u prilogu kolege Gorana Kutle:

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare