Opširan dnevni red današnje sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, koji je na početku pročitao predsjedatelj Doma Nikola Špirić (SNSD), izazvao je raspravu izaslanika zbog njegove opširnosti i načina na koji su poredane točke dnevnog reda.
Predsjedateljica Ustavnopravne komisije Marina Pendeš (HDZ BiH) predložila je da se nekoliko predloženih zakona skine sa dnevnog reda današnje sjednice, jer ih komisija nije razmatrala iz razloga što sjednici komisije nisu prisustvovali predlagači navedenih zakona.
Predsjedatelj Kluba bošnjačkog naroda Šefik Džaferović (SDA) je kazao da je osam izaslanika, uključujući i njega, odlučilo da Domu danas upute prijedlog "da se konačno počne poštovati Poslovnik ovoga doma i da se točka dnevnog reda koja se odnosi na smjenu predsjedatelja Doma Nikole Špirića stavi odmah kao druga točka dnevnog reda, a točka koja se tiče odluke o smjeni ministara u Vijeću ministara BiH Staše Košarca i Srđana Amidžića, koju je izglasao Zastupnički dom, stavi odmah iza te točke i da bude točka tri dnevnog reda".
Zamjenik predsjedatelja Doma naroda Dragan Čović (HDZ BiH) je, komentirajući Džaferovićev prijedlog koji je iznio, kazao da su "time pokušali, moguće i uspjeli, da ovaj put ne napustite sjednicu, kako ste to zadnji put uradili, kako se ne bi raspravljalo o Izbornom zakonu, kao možda najvitalnijoj točki dnevnog reda svih zasjedanja ovog parlamenta u oba saziva u posljednje dvije godine".
- Pa će vjerojatno netko drugi, koliko ja vidim, biti zainteresiran da napusti sjednicu, kako bi se nekim kolegama udovoljilo. Meni je žao što je to tako, jer smo mogli danas završiti sve točke dnevnog reda, pa i te zadnje koje su predviđene kad su u pitanju inicijative za smjenu - kazao je Čović.
Dodao je da ga brine "što jednako iz ovih klupa pokušavamo slati poruke kako su neke točke dnevnog reda protivustavne, pa onda također i Ustav pokušavamo tumačiti svojevoljno, potpuno zloupotrebljavajući i ovaj mikrofon, pa i konzumirajući znanje koje imamo o Ustavu".
- Žao mi je da danas nećemo doći u poziciju, kao što ste to taktički uradili zadnji put, pa smo se dva ili tri sata raspravljali, a onda ste napustili sjednicu obrazlažući to da netko krši Poslovnik. Mogu kazati da nijedna točka Poslovnika nije prekršena u zadnje dvije i pol godine našeg rada - ustvrdio je Čović.
Kaže da je jedno samo bitno - da se ne raspravlja o Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine koje je predložila Marina Pendeš, koji se tiče isključivo izbora tri člana Predsjedništva BiH, s naglaskom na člana Predsjedništva iz hrvatskog naroda.
- Već imamo odluke Ustavnog suda koje vrlo jasno govore o ovom prijedlogu kao ustavnom, potpuno prihvatljivom i koji ne zadire uopće u vitalni interes bošnjačkog, ni bilo kojeg drugog naroda u BiH. To bi trebali na neki način slijediti, jer mislim da je to osnova konzumiranja uopće našeg prava da predstavljamo svoje narode - kazao je Čović.
Rasprava o dnevnom redu još traje, a u jednom trenutku je izaslanik Dženan Đonlagić (Demokratska fronta), kojem je predsjedatelj Doma Nikoli Špirić ugasio mikrofon prije nego što je završio raspravu, kazao da treba ostati zabilježeno da mu je predsjedatelj Doma zabranio govoriti u Parlamentu.