Svjetska banka (WB) osigurat će novčanu potporu Bosni i Hercegovini u iznosu nešto većem od 80 milijuna eura, kako bi toj zemlji pomogla u postupnoj tranziciji proizvodnje električne energije s ciljem smanjenja emisije štetnih plinova, odlučio je odbor izvršnih direktora WB-a.
Kako su u ponedjeljak potvrdili iz ureda WB-a u Sarajevu, Bosni i Hercegovini odobren je zajam od 79,9 milijuna eura i nepovratna pomoć odnosno grant od 2,89 milijuna eura.
Ti su iznosi odobreni kako potpora integriranom energetskom i klimatskom planu Bosne i Hercegovine, poboljšanju energetske samodostatnosti uz očekivanje da će to doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta i jačanju lokalnih ekonomija u regijama koje su ranije bile ovisne o proizvodnji struje iz ugljena.
Prema pokazateljima Agencije za statistiku BiH, ta zemlja je u 2024. godini nešto više od 60 posto električne energije proizvela u termoelektranama koje se oslanjaju na zalihe ugljena. Nešto manje od 35 posto struje u toj se zemlji proizvedeno u hidroelektranama dok su zeleni izvori odnosno solarne i vjetroelektrane imali tek oko četiri posto ukupnog udjela u proizvodnji električne energije.
BiH je u studenom 2020. godine na samitu o zapadnom Balkanu u okviru inicijative Berlinskog procesa potpisala dokument pod nazivom Zelena agenda za zapadni Balkan koja je sastavnim dijelom Sofijske deklaracije. U toj su pak deklaraciji navedene i glavne smjernice za provedbu Zelene agende gdje se potpisnice obvezuju da će zajedno sa Europskom unijom raditi na postizanju cilja ugljične neutralnosti kontinenta do 2050. godine.
Svjetska banka je odlučila financirati pravednu tranziciju u regijama bogatim ugljenom u BiH i sada planira pomoći kako bi se olakšalo zatvaranja rudnika, uključujući sanaciju zemljišta.
Takvi će se projekti izvoditi na području Banovića, Zenice i Kreke gdje će biti instalirani sustavi obnovljive energije, a osigurat će se i mjere socijalne zaštite te osposobljavanje zaposlenih u rudnicima koji će ostati bez radnih mjesta, kako bi se mogli zaposliti u drugim sektorima.
U BiH se ugljen trenutačno iskapa u sedam rudnika.
"Cilj je da nitko ne ostane nezbrinut", izjavio je voditelj ureda WB za BiH i Crnu Goru Christopher Sheldon.