Skip to main content

Svjetski dan maslina i punopravno članstvo BiH u Međunarodno vijeće za masline

| Autor: RTV HB
  • Image
    masline

Pristupanje BiH u Međunarodno vijeće za masline važno je za usklađivanje domaćih propisa u ovoj oblasti s pravnom stečevinom EU. 

"Upravo ove godine je taj proces završen. Završen je i na način da je Vijeće ministara na 63. svojoj sjednici koja je održana početkom ovog mjeseca primilo informaciju i naložilo i ratificiranje sporazuma o stolnim maslinama i maslinovom ulju, to je taj međunarodni sporazum kojem BiH pristupa kroz ovo članstvo", kazala je za RTV HB Vesna Andree Zaimović, veleposlanica BiH u Kraljevini Španjolskoj.

Punopravno članstvo u Međunarodno vijeće za masline ima ogromnu ulogu za maslinarstvo u BiH, ističu iz federalnog agromediteranskog zavoda. 

"U toj organizaciji koja okuplja 94-95% proizvođača maslinovog ulja onda ste na izvoru događanja. Mi mislimo da ćemo time dobiti ulazak u međunarodne projekte, znanstveno - istraživačke, imamo pravo kao članica na ekspertsku podršku, ako nam nešto treba, a treba nam uvijek", objašnjava Marko Ivanković, ravnatelj Federalnog agromediteranskog zavoda. 

"Još davne 1959. godine osnovano je Međunarodno vijeće za masline s ciljem promocije proizvodnje maslinovog ulja, stolnih maslina i promocije konzumiranja istih s obzirom ne samo na gospodarske prednosti uzgoja ove kulture, već i zdravstvene prednosti koje maslinovo ulje ili konzumiranje maslina sa sobom nosi", komentira Zaimović.

116 tisuća stabala, 521 hektar, 400 tisuća litara proizvedenog maslinovog ulja brojka je s kojom se mogu pohvaliti iz federalnog agromediteranskog zavoda, a potrošnja maslinovog ulja je preko milijun LITARA.

"2011. kad smo mi krenuli s danima masline i maslinovih ulja, Hercegovina je imala 80 hektara, sada ima 521 hektar, postavili smo jedan srednjoročni cilj 2028.-2030. godina da imamo tisuću hektara što mislimo da bi bilo zadovoljavajuće za BIH", kazao je Ivanković.

Svjetski dan maslina ove godine posvećen je mediteranskoj prehrani. Maslinovo ulje u Bosni i Hercegovini je u rastućem trendu. Činjenica je i kako uz manje nasade maslina, naši domaći maslinari posvetili su se kvaliteti proizvoda i stoga su dobitnici brojnih priznanja, a članstvom BiH u međunarodno vijeće za masline, pomoći će se u unaprijeđenju kulture konzumiranja masline. 

Podjeli:

FacebookTwitterShare