Gostujući u emisiji "Fokus" RTV Herceg-Bosne, Bariša Čolak, savjetnik predsjedateljice Vijeća ministara BiH, i politički analitičar Danijel Vidović istaknuli su ključnu potrebu reforme izbornog zakona kao temeljnog preduvjeta za budućnost Bosne i Hercegovine. Urednik i voditelj emisije Jurica Gudelj otvorio je raspravu o stagnaciji razgovora o ovom važnom pitanju, naglasivši da će vrijeme do sljedećih izbora brzo proći.
Bariša Čolak naglasio je kako je neophodno iskoristiti ovu neizbornu godinu za postizanje značajnog napretka u reformi izbornog zakona. "Ako ne mognemo promijeniti izborni zakon, samo ćemo se dalje valjati u blatu," kazao je Čolak, upozorivši na opasnosti nastavka političkog zastoja. Istaknuo je kako je ključni problem nedostatak iskrenih partnera s bošnjačke strane, podsjećajući na ranija priznanja Bakira Izetbegovića o odugovlačenju procesa kako bi se "kupovalo vrijeme".
Čolak je podsjetio na odluke Ustavnog suda BiH koje naglašavaju važnost kolektivne jednakosti, konstitutivnosti i legitimnog političkog predstavljanja triju naroda. Istaknuo je kako je tijekom pregovora u Neumu već pronađeno rješenje koje bi zadovoljilo i presude Europskog suda za ljudska prava, ali i odluke Ustavnog suda BiH. Međutim, to rješenje nije prihvaćeno od strane bošnjačkih političkih lidera.
Danijel Vidović je dodatno osudio narativ koji se kreira u dijelu sarajevskih medija, optužujući ih za manipulaciju javnosti. Vidović je istaknuo i da takav pristup dovodi do stagnacije odnosa između Hrvata i Bošnjaka.
Vidović je također ukazao na problem odbacivanja temeljnih političkih pojmova poput kolektivnog političkog predstavljanja, koji su znanstveno utemeljeni i presudni za demokratsko funkcioniranje zemlje. Prema njegovim riječima, takvo negiranje vodi u političku nestabilnost i otežava postizanje bilo kakvog dogovora.
Čolak je upozorio kako se odluke visokih predstavnika često donose na način koji ide na štetu hrvatskog naroda u BiH. Unatoč svemu, istaknuo je kako Hrvati nemaju alternativu osim suradnje, i to ne samo s bošnjačkim političkim predstavnicima, već i s međunarodnom zajednicom i Republikom Hrvatskom, kako bi se izborili za poštivanje ustavnih načela.
Obojica su složno zaključila kako bez reforme izbornog zakona nema stabilne i funkcionalne budućnosti Bosne i Hercegovine. Naglasili su kako je krajnje vrijeme da bošnjački politički lideri prepoznaju da je poštivanje postojećeg ustava ključno za izgradnju međusobnog povjerenja i napredak zemlje prema europskim integracijama.
Ostatak razgovora donosimo u nastavku: