Skip to main content

Započelo opremanje školaraca

| Autor: RTV HB
  • Image
    Učionica

Početak nove školske godine u Federaciji Bosne i Hercegovine donosi već tradicionalni izazov za roditelje – opremanje djece za školu, posebice u uvjetima visoke stope inflacije. Unatoč činjenici da su u većini županija udžbenici za osnovne škole besplatni, troškovi za školski pribor, odjeću, obuću i užinu predstavljaju značajan financijski teret.

Prema riječima direktorice jedne od nakladničkih kuća iz Mostara, Ane Suton, županije u FBiH u posljednjih pet godina postupno preuzimaju financiranje udžbenika za učenike od prvog do petog razreda osnovne škole. Ujedno, ove godine uvedeni su i novi udžbenici u skladu s kurikularnom reformom koja obuhvaća prvi i šesti razred devetogodišnje osnovne škole.

"Većina županija provela je postupak nabave udžbenika, a očekuje se da će svi učenici do kraja školske godine imati potrebne materijale. Za više razrede, od sedmog do devetog, udžbenici su već dostupni i razmjenjuju se unutar škola", rekla je Suton.

Iako su besplatni udžbenici olakšanje za kućne budžete, glasnogovornica udruge roditelja "Naša djeca 2014." iz Mostara, Mirjana Laganin, ističe kako roditelji i dalje moraju planirati financijska sredstva za druge troškove, poput školskog pribora, odjeće i obuće. Cijene školskog pribora značajno variraju, ovisno o kvaliteti i marki proizvoda, pa roditelji mogu potrošiti od 80 do 150 KM, ovisno o dobi djeteta.

"Uz kupovinu pribora, roditelji se suočavaju i s potrebom osiguravanja novca za školsku užinu, što također predstavlja dodatan trošak. Jedan roditelj procijenio je da iznos potrošen na užinu tijekom školske godine može doseći cijenu cjelokupnog školskog pribora", naglasila je Laganin.

Troškovi opremanja djece za školu i dalje rastu, a roditelji su prisiljeni prilagoditi se širokom rasponu ponude. Cijene udžbenika i školskog pribora bilježe blagi rast u odnosu na prošlu godinu, dok su cijene bilježnica uglavnom ostale iste.

Promjene u kurikularnoj reformi srednjih škola u Republici Hrvatskoj mogle bi utjecati na odabir udžbenika i u Bosni i Hercegovini, no detalji o tome tek se očekuju.

Podjeli:

FacebookTwitterShare