Skip to main content

Znanstveni dan 'MoStarta': Sinergija znanosti, tehnologije i obrazovanja za digitalnu budućnost

| Autor: RTV HB
  • Image
    MoStart

Znanstveni dan, treći tematski dan međunarodne konferencije MoStart, potvrdio je status MoStarta kao platforme koja povezuje znanstvenike, akademsku zajednicu i predstavnike industrije s ciljem stvaranja održivih rješenja za izazove digitalnog doba, istaknuli su organizatori.

"Ove godine zaprimili smo 41 znanstveni rad, iza kojih stoji oko 130 autora iz regije i svijeta. Svi radovi prošli su temeljit recenzentski postupak, u okviru kojeg su provedene 123 recenzije, zahvaljujući angažmanu međunarodnog programskog odbora sastavljenog od stručnjaka iz različitih zemalja“, kazao je doc. dr. sc. Daniel Vasić, član Organizacijskog odbora konferencije.

Dodao je kako vjeruje da će rezultati "Znanstvenog dana" imati dugoročan utjecaj na razvoj znanosti, obrazovanja i tehnologije u regiji i šire.

Umjetna inteligencija i računalne znanosti

Na samom otvaranju "Znanstvenoga dana" održana je "Znanstvena kava", neformalna platforma za diskusiju za doktorande, fokusirana na ključne istraživačke teme kako bi se bolje pripremili za znanstveni proces.

Ova sesija potaknula je razmjenu znanja, kritičko razmišljanje i podršku kolega, pomažući studentima da s povjerenjem upravljaju svojim doktorskim putovanjem.

Posebnu pažnju privukla su izlaganja o naprednim modelima znanja, uključujući primjenu semantičkih hipergrafova za izradu konceptualnih mapa. Predstavljen je niz rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji, kao što su sustavi za prepoznavanje fizičkih aktivnosti na temelju nosivih senzora, alati za analizu emocionalnog stanja korisnika te sustavi za rano otkrivanje cyberbullyinga.

Kroz nekoliko radova analizirane su i metode strojnog učenja, računalnog vida te inteligentnog pretraživanja podataka, ukazujući na važnost ovih tehnologija za znanstvena istraživanja i industrijsku primjenu, naglasili su organizatori.

Digitalna transformacija obrazovanja

Brojna izlaganja bila su posvećena digitalnoj transformaciji u visokoškolskim institucijama. Naglašena je potreba za razvojem digitalnih kompetencija nastavnog kadra, unapređenjem digitalne infrastrukture te izgradnjom sustava za automatsku dodjelu mentora studentima.

Također, prikazani su konkretni alati i modeli za digitalno poučavanje, uključujući simulacije u prirodoslovlju, evaluaciju online obrazovnih sadržaja te platforme za samoprocjenu učenika.

"Posebno nas raduje što se sve veći broj mladih istraživača uključuje u ovu priču, što dodatno potvrđuje da MoStart ne gradi samo akademsku izvrsnost, već i generacije koje će znanjem oblikovati društvene i tehnološke promjene", istaknuo je Emil Brajković, član Organizacijskog odbora konferencije.

Interdisciplinarni i STEM pristupi

U STEM segmentu predstavljen je niz istraživanja vezanih za timski rad u znanstvenim i obrazovnim okruženjima, evaluaciju emocija u digitalnom učenju, kao i napredne metode optimizacije koje se primjenjuju u obrazovanju i gospodarstvu.

Korištenje proširene stvarnosti, edukacijskih igara i interaktivnih alata prikazano je kao učinkovito sredstvo za povećanje angažiranosti učenika i unaprjeđenje ishoda učenja.

Znanstveni dan MoStart 2025. još jednom je potvrdio važnost povezivanja znanstvenih spoznaja s praktičnim rješenjima. Kroz razmjenu znanja i interdisciplinarni pristup, sudionici su doprinijeli oblikovanju obrazovnih i tehnoloških trendova budućnosti, dok Sveučilište u Mostaru dodatno učvršćuje svoju poziciju kao vodeće regionalno središte znanosti i inovacija, priopćili su organizatori konferencije MoStart.

Podjeli:

FacebookTwitterShare