– U Kninu je u subotu svečano obilježena 33. godišnjica osnutka Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a središnji događaj okupio je veterane HVO-a i Hrvatske vojske iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Obilježavanje su organizirali Grad Knin i udruge proistekle iz Domovinskog rata, a program je započeo kod spomenika "Oluja '95" odavanjem počasti poginulim suborcima, druženjem sudionika, te svetom misom u Crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
Sjećanja i ponos ispunili su Knin, a gradom su se prošetale obitelji, djeca i veterani s ratnim zastavama postrojbi iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Različite životne okolnosti mnoge su branitelje HVO-a dovele u Dalmaciju i okolicu, a danas im je Knin točka susreta, simbol obrane Republike Hrvatske, ali i oslobađanja dijelova Bosne i Hercegovine.
Gradonačelnik Knina Marijo Ćaćić istaknuo je simboliku mjesta obilježavanja, naglasivši kako je Knin u Domovinskom ratu oslobođen združenim djelovanjem hrvatskih snaga, koje su uključivale HV, HVO i HOS.
"Ovdje se pokazala sinergija svih hrvatskih snaga da bismo mi danas bili slobodni i da bismo mogli ovako nešto obilježavati", rekao je Ćaćić.
U programu je naglašena i važna uloga žena u Domovinskom ratu, kako na bojišnici tako i u pozadini.
"Žene su bile pripadnice i HV-a i HVO-a. One su dragovoljno pristupile – od onih koje su nosile puške, u sanitetu, kuhale, prale odjeću, radile u administraciji... Ne smijemo zaboraviti ni žene koje su bile doma, čekale svoje supruge, sinove i odgajale djecu", kazala je Sanja Bebek, predsjednica Kluba žena sudionica Domovinskog rata.
U sklopu svečane akademije predstavljena je i knjiga "Kreni" autorice Anite Martinac, čime je dodatno istaknuta potreba za literaturom koja obrađuje ratne teme i ulogu Hrvata u obrani obje države na zajedničkom bojištu.
Voditelj Odjela za branitelje i Domovinski rat HNS-a BiH Mladen Begić poručio je suborcima u Hrvatskoj da nastave obilježavati obljetnice, ne zaboravljajući svoje korijene i rodna mjesta.
"Ovo je za Republiku Hrvatsku središnje obilježavanje obljetnice HVO-a. Poručujem svima da ne zaborave svoje grobove, da nam dođu i u BiH, a mi ćemo ih posjećivati ovdje u Kninu svake godine", rekao je Begić.
U ime predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, koji ove godine nije sudjelovao u obilježavanju, u Kninu je bio njegov savjetnik Marijan Mareković. On je izrazio žaljenje što ovakvi događaji ne okupljaju veći broj branitelja.
"Nekako ta okupljanja bi trebala biti veća, masovnija. Zaslužili smo to", rekao je Mareković.
Državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić podsjetio je na doprinos onih koji su se u obranu Hrvatske uključili i prije osnutka HVO-a, poput sudionika u Pologu i Šujici koji su blokirali oklopno-mehaniziranu kolonu JNA.
Bez hrvatske vojske i HVO-a, zaključeno je, ne bi bilo ni današnje Bosne i Hercegovine, a mnogi sudionici ovog susreta ponovno će se okupiti u kolovozu, na obilježavanju 30. godišnjice vojno-redarstvene operacije Oluja.