Gotovo 300.000 mladih u Hrvatskoj još se nije cijepilo protiv humanog papiloma virusa (HPV), upozoreno je u utorak u sklopu javno-zdravstvene kampanje Budi mRAK, uz poziv mladim osobama da se besplatno cijepe protiv HPV-a, koji uzrokuje čak šest vrsta raka.
Siječanj je mjesec posvećen borbi i prevenciji raka vrata maternice, od kojega u Hrvatskoj na godinu oboli 300 žena, a život izgubi njih 120.
Rak vrata maternice u najvećem je broju slučajeva uzrokovan infekcijom humanim papiloma virusom (HPV), no velik broj mladih i dalje nije cijepljen protiv HPV-a, upozorili su stručnjaci na konferenciji za novinare, održanoj u sklopu kampanje koja se provodi šestu godinu zaredom.
Važnost cijepljenja, posebno u dobi od 18 do 25 godina
„Želimo naglasiti važnost cijepljenja, i to posebno u dobi od 18 do 25 godina. Gotovo 300.000 mladih nije se cijepilo protiv HPV-a zbog nemogućnosti ili nedovoljne edukacije", upozorila je Petra Vita Kasović, nacionalna koordinatorica Budi mRAK projekta iz Udruge studenata medicine CromSIC
U Hrvatskoj je cijepljeno barem jednom dozom 55 posto djevojčica i 39 posto dječaka, no cilj je procijepljenost od 90 posto.
Cijepljenje je preporučeno djevojčicama, dječacima i mladima od 5. razreda pa sve do 25. godine. Moguće je i nakon 25. godine ako za to postoje indikacije. Cijepljenje je za sve njih besplatno.
"Roditelje se poziva i educira da cijepe svoju djecu od 5. do 8. razreda“, rekla je Ivana Pavić Šimetin, posebna savjetnica za znanosti ministra Radovana Fuchsa i voditeljica HZJZ-ove Službe za školsku i adolescentnu medicinu.
U tijeku su sistematski pregledi u 5. razredima, kada liječnici školske medicine pozivaju i na cijepljenje protiv HPV-a.
Svaki treći rak u Hrvatskoj kod žena od 30 do 39 godina - rak je vrata maternice, a cijepljenje protiv uzročnika jedina je prava odluka, istaknuto je na konferenciji.
Centar za zdravlje mladih jedinstveno je mjesto u Zagrebu gdje mladi mogu obaviti ginekološke preglede, cijepiti se protiv HPV-a, testirati se na spolno prenosive bolesti i dobiti savjetovanje za očuvanje mentalnog zdravlja.
"Od 2022. godine obavljeno je čak 3000 ginekoloških pregleda, cijepljeno 3000 mladih i tesirano njih gotovo 2500 na spolno prenosive bolesti", istaknula je Mirela Šentija Knežević, pomoćnica pročelnice zagrebačkog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Javno-zdravstvenu kampanju „Budi mRAK roditelj" provodi Međunarodna udruga Studenata CroMSIC u suradnji s HZJZ-om i Gradom Zagrebom.