Skip to main content

Lokalni izbori u Hrvatskoj u nedjelju, 18. svibnja

| Autor: RTV HB
  • Image
    izbori hr

Redoviti lokalni izbori održat će se u nedjelju, 18. svibnja, odlučila je u ponedjeljak na telefonskoj sjednici hrvatska Vlada te je donijela i odluke o visini naknade troškova izborne promidžbe.

Hrvatski birači će treće nedjelje u svibnju izabrati članove predstavničkih tijela općina, gradova i županija i općinske načelnike, gradonačelnike i župane te njihove zamjenike, kao i zamjenike načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, odnosno iz reda pripadnika hrvatskog naroda.

Vladine odluke na snagu stupaju u utorak, 15. travnja, što znači da se kandidature mogu podnositi od srijede, 16. travnja.

Premijer Andrej Plenković novinarima je u Koprivnici izjavio kako je Vlada odluku donijela danas, nešto malo prije roka (18. travnja) te da je konzultirano više lokalnih čelnika koji rekli da su manje-više sve svoje aktivnosti završili.

"Raspisali smo (izbore danas) zato što je rok praktički za tri dana, uskoro je i Uskrs, željeli smo da stvari budu jasne. Konzultirali smo više čelnika i svi su nam rekli da su manje-više sve svoje aktivnosti završili", rekao je Plenković nakon radnog posjeta Koprivnici.

Predstavnička tijela praktički su obavila sve što su trebala i zato je odluka donesena danas, stupa na snagu sutra, nakon toga kreću rokovi, dodao je.

"I Državno izborno povjerenstvo (DIP) nam je signaliziralo da bi im zbog tehničke pripreme bilo dobro da je to možda dan, dva ranije od krajnjega roka i sve je to u skladu sa Zakonom", rekao je premijer.

U utorak, kada na snagu stupa Odluka o raspisivanju izbora za članove predstavničkih tijela općina, gradova i županija prestaje mandat svih članova predstavničkih tijela, kao i mandat Vladinim povjerenicima imenovanim za obavljanje poslova iz nadležnosti predstavničkog tijela u općinama Vir, Garčin, Muć, Proložac, Punat i Šenkovec.

Naknada izbornih troškova

Pravo na naknadu troškova izborne promidžbe za izborima za članove lokalnih vijeća i skupština imaju političke stranke i liste grupe birača koje dobiju najmanje jednog člana, ovisno o veličini jedinice, naknada po članu iznosi od 133 eura do 1. 327 eura.

Naknada se isplaćuje iz proračuna općine, grada, odnosno županije za čije se vijeće, odnosno skupštinu izbori provode.

Na izborima za općinske načelnike, gradonačelnike, župane i gradonačelnika Grada Zagreba pravo na naknadu imaju kandidati koji dobiju najmanje 10 posto važećih glasova birača od ukupnog broja birača koji su izašli na izbore.

Naknada se raspoređuje razmjerno dobivenim glasovima, pa tako za najveći broj dobivenih glasova u prvom izbornom krugu za gradonačelnika Grada Zagreba i njegove zamjenike iznosi 13. 272 eura, dok na izborima za gradonačelnika i općinskog načelnika u gradovima i općinama koje imaju do 3.000 stanovnika iznosi 664,00 eura.

Podjeli:

FacebookTwitterShare