Hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković prozvao je u ponedjeljak oporbu da izjavama o slanju pripadnika Oružanih snaga RH u vojne misije NATO-a i EU, među kojima je i obučna potpora Ukrajini u NATO misiji u Njemačkoj, plaše i dezinformiraju hrvatski narod.
"Plašiti hrvatski narod, dezinformirati hrvatski narod i svrstavati Hrvatsku na rusku stranu su posljedice onih koji neće biti za taj prijedlog. Neka dignu ruku i onda znamo da su u 'jatu' sa kršiteljem Ustava", rekao je Plenković novinarima nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a upitan o protivljenju oporbe obučnoj potpori pripadnika OS RH u NATO misiji NSATU - sigurnosne pomoći i obuke za Ukrajinu (Security Assistance and Training for Ukraine) u Wiesbaden u Njemačkoj.
Predsjednik RH Zoran Milanović nije dao suglasnost za tu misiju, te će Vlada RH u Saboru tražiti potporu za slanje hrvatskih časnika i dočasnika u NATO-ovu misiju potpore Ukrajini u Njemačku, a potrebna je potpora dvije trećine saborskih zastupnika.
Hrvatski vojnici bit će isključivo na području država saveznica tj. NATO-a
Premijer Plenković u izjavi novinarima večeras je ponovno istaknuo kako se u vrlo kratkoj Vladinoj Odluci koja je predložena Hrvatskom saboru, eksplicitno navodi da hrvatski vojnici neće ići u Ukrajini te će biti isključivo na području država saveznica tj. NATO-a.
Dodao je kako smatra da su i zastupnici iz Možemo! to mogli pročitati jer je Vlada objavila tekst sporazuma koji će se u srijedu u Dubrovniku potpisati s Ukrajinom pa neka vide sadržaj te dugoročne suradnje.
"A ne da nama oni nešto tumače što bi mi s Ukrajinom trebali. To mi znamo puno bolje nego oni. Neka se oni drže svoje političke odgovornosti, svog čitanja dokumenata i neka se pokažu gdje stoje", poručio je predsjednik Vlade RH.
Plenković je, na novinarski upit, negirao da će se hrvatske časnike iz Wiesbadena moći premjestiti u Ukrajinu ili bliže Ukrajini, kako to tvrdi oporba.
"To je nemoguće i to uopće nije u pitanju. To mogu samo govoriti potpuni analfabeti koji se u ništa ne razumiju", naglasio je.
Premijer je pojasnio kako su za sudjelovanje Hrvatske u bilo kakvoj međunarodnoj aktivnosti potrebne odluke Hrvatskog sabora, podsjetivši da su pripadnici OS RH godinama prisutni na brojnim kriznim žarištima diljem svijeta, prenosi Hina.
"Ovo nije upućivanje u misiju npr. ISAF u Afganistan ili u KAFOR na Kosovu ili drugdje. Ovo je upućivanje u aktivnost koja se odvija u zemlji saveznici, članici NATO-a i to Njemačkoj koja je dalje od Ukrajine nego Hrvatska", dodao je je Plenković.
Plenković je rekao kako će ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sudjelujući na samitu u Dubrovniku po prvi put posjetiti Hrvatsku otkad traje ruska agresija na Ukrajinu, od 24. veljače 2022.
Argumentacija oporbe ne stoji - tanka, slabašna te jednako loša kao i Milanovićeva
Podsjetio je i da te godine Hrvatski sabor nije podržao Vladin prijedlog odluke o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, jer je 97 zastupnika glasovalo "za", a 10 "protiv" a trebalo je imat dvotrećinsku većinu od 101 zastupnika.
"Tada smo vidjeli da su dijelovi političkih aktera na sceni slijedili Milanovića, ne možda nužno što se slažu s njim, jer mislim da argumentacija koju izvode - koja je potpuno tanka i slabašna te jednako loša kao i njegova, ne stoji. Nego samo da bi bili protiv onoga što predlaže Vlada"; kazao je Plenković.
Premijer procjenjuje kako je to loš primjer potpune političke nezrelosti i pokušaj djela političkog spektra da međunarodno diskvalificira i dekredibilizira Hrvatsku na jednom od najvažnijih vanjskopolitičkih i sigurnosnih pitanja.
Upitao se - je li krajnji cilj da se izađe iz NATO-a. "Ako je to cilj, neka to kažu", naglasio je Plenković.
Zamoljen za komentar izjave čelnika Mosta Bože Petrova - "sutra je Wiesbaden, prekosutra će biti Krakow, nakon toga će biti Harkiv", hrvatski premijer je odgovorio da je Petrov "ekspert za ništa".
"Takvo buncanje dovodi samo i isključivo do dezinformiranja javnosti i nekom apriornom protivljenju zdravom razumu i razumnim odlukama odgovorne članice NATO-a, što Hrvatska i jest. Da je vode Petrov i njemu slični onda ona to ne bi bila. Nisam siguran da li on baš vjeruje na članstvo u NATO-u i EU", dodao je premijer Plenković.