Ova će godina biti Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, kao podsjetnik na krunidbu prvoga hrvatskog kralja Tomislava i njegov spomen u pismu pape Ivana X. 925. godine, a bit će obilježena znanstvenim skupom, izložbom u Klovićevim dvorima te drugim događajima u Hrvatskoj.
Tog se bitnog trenutka u povijesti hrvatskog naroda, odnosno obilježavanja obljetnice na sjednici hrvatske Vlade u četvrtak spomenuo i hrvatski premijer Andrej Plenković, a Ministarstvo kulture i medija (MKM) tim povodom u priopćenju podsjeća da je odluku o proglašenju 2025. godine "Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva" donio Hrvatski sabor 14. ožujka 2024.
Krunidbom prvog hrvatskog kralja Tomislava kao i njegovim spomenom u pismu pape Ivana X. kojim je 925. godine sazvan Prvi splitski crkveni sabor Hrvatska je, ističe Ministarstvo, postala samostalnim i priznatim kraljevstvom, što je imalo ključnu ulogu u oblikovanju hrvatskog nacionalnog identiteta i suverenosti, prenosi Hina.
Jednako tako s početkom Hrvatskog Kraljevstva, koje je pripadalo zapadnom kršćanskom nasljeđu, na hrvatskim se prostorima pojavljuju prvi dokumentirani glasi o glagoljici i crkvenoslavenskom jeziku u bogoslužju, koji će u idućim stoljećima postati kulturnim i identitetskim obilježjem Hrvata.
"Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva" jedinstvena je prilika za isticanje bogate kulturne baštine hrvatskog naroda, uključujući hrvatski jezik, umjetnost i arhitekturu koji su obilježili proteklo tisućljeće, ističu iz Ministarstva.
Središnja izložba u Galeriji Klovićevi dvori, znanstveni skup u Splitu
U obilježavanje važne obljetnice uključit će se važne nacionalne kulturne i obrazovne institucije, a ključnu ulogu u pripremi programa i financiranju aktivnosti imat će hrvatsko Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, dodaje se u priopćenju.
Sveobuhvatne programe pripremili su Hrvatska biskupska konferencija, Družba "Braća Hrvatskoga Zmaja" te pojedini gradovi i županije u Republici Hrvatskoj, ali i u Bosni i Hercegovini.
Ministarstvo kulture i medija koordinira pripremu središnje izložbe koja će se na jesen otvoriti u Galeriji Klovićevi dvori, a kojom će se javnosti predstaviti svi bitni elementi hrvatske državnosti u razdoblju od prvih hrvatskih vladara do 1918. godine.
Izložbu je potaknuo Hrvatski državni arhiv uz sudjelovanje Hrvatskog povijesnog muzeja, Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, Arheološkog muzeja u Splitu, NSK, Hrvatskog instituta za povijest, Instituta Ivo Pilar, Filozofskog fakulteta u Zadru, Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža", HAZU te ostalih istaknutih kulturnih i znanstvenih institucija u Hrvatskoj.
Hrvatska biskupska konferencija (HBK) u svibnju u Splitu organizira međunarodni znanstveni skup "Početci Kraljevstva. Splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba o 1100. obljetnici" u čiju se organizaciju uključio i Arheološki muzej u Splitu, koji će prirediti i izložbu "Crkvene prilike u Hrvatskom Kraljevstvu od 9. do 11. stoljeća" o splitskim crkvenim saborima koji su od iznimne važnosti za poznavanje i tumačenje crkvenog ustroja hrvatske srednjovjekovne države.
U suradnji s HBK Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih organizira Vjeronaučnu olimpijadu na temu 1100. godina od Splitskih crkvenih sabora i početaka Hrvatskog Kraljevstva, a u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu i u Splitu izvest će se glazbeno-scenska djela posvećena kralju Tomislavu.
Splitsko-dalmatinska županija u prosincu je predstavila planirane programe i aktivnosti u povodu obljetničke godine, dok je najveći broj programa i aktivnosti pripremila Družba "Braća Hrvatskoga Zmaja", koja je, zajedno s Maticom hrvatskom, pokrenula inicijativu proglašenja 2025. godine "Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva". Odabranih 30 projekata predstavljeno je na mrežnim stranicama Družbe www.dbhz.hr/1100-hk.
Prema predaji prvi hrvatski kralj okrunjen je na Duvanjskom polju. U "Hrvatskoj kronici" i "Ljetopisu popa Dukljanina" spominje se sabor održan na Duvanjskom polju, na kojem su utvrđene granice i državno-pravno uređeno kraljevstvo.