– Francuske vlasti suočene su s rastućom prijetnjom maloljetničke radikalizacije putem interneta, upozoravaju sigurnosne službe, nakon što je u javnost dospio slučaj 12-godišnjaka koji je osuđen zbog dviju točaka optužnice povezanih s terorizmom, uključujući posjedovanje ekstremističkog sadržaja i uputa za izradu eksplozivnih naprava.
Prema izvješću agencije Associated Press, dječak je mjesecima konzumirao ultranasilnu propagandu Islamske države i drugih džihadističkih skupina, a u njegovim uređajima pronađeno je 1739 videozapisa, među kojima i snimke pogubljenja, mučenja i ubojstava. U jednom od videa, koji su pregledali i istražitelji, prikazana je smrt muškarca koji je zavezan i potom metodično raskomadan.
Dječakova majka, šokirana sadržajem koji je njezin sin pratio, izjavila je istražiteljima da je vjerovala kako dijete u sobi igra videoigre i piše zadaću. Pristup radikalnom sadržaju započeo je nakon što mu je rođakinja poklonila primjerak Kur’ana, što je potaknulo početne internetske pretrage o islamu. Daljnji razvoj događaja uključivao je automatizirane algoritme i samoinicijativnu znatiželju, koja ga je u konačnici odvela do šifriranih razgovora i ekstremističke propagande.
Francuski tužitelj Paul-Edouard Lallois izjavio je kako je konzumacija velikih količina nasilnog materijala trajno izobličila dječakovo poimanje stvarnosti te da će biti potrebne godine psihosocijalne rehabilitacije kako bi ponovno stekao temeljne orijentire dobra i zla. Opisao ga je kao potencijalnog „potpuno dehumaniziranog vojnika“ koji bi se mogao priključiti mrežama digitalno radikaliziranih tinejdžera.
Glavni francuski antiteroristički tužitelj Olivier Christen upozorio je na porast broja maloljetnika pod istragom zbog sumnji na terorizam. U 2022. godini podignute su optužnice protiv dvoje maloljetnika, dok je u 2023. godini broj skočio na 15, a u protekloj godini na 19. „Neki su doista vrlo mladi, imaju oko 15 godina, što je donedavno bilo gotovo nezamislivo“, rekao je Christen.
Obavještajna mreža „Pet očiju“ (Five Eyes), koju čine sigurnosne agencije SAD-a, Ujedinjene Kraljevine, Kanade, Australije i Novog Zelanda, također je izrazila zabrinutost, upozorivši da maloljetnici mogu predstavljati jednaku sigurnosnu prijetnju kao i odrasli.
Slične trendove bilježe i druge europske zemlje. U Njemačkoj je nakon smrtonosnih napada nožem osnovana posebna radna skupina za analizu uloge društvenih mreža u radikalizaciji mladih. U Austriji su trojica mladića uhićena zbog planiranja napada na koncert Taylor Swift, uključujući 14-godišnjaka koji je u veljači osumnjičen za pripremu napada na željezničku stanicu u Beču. Belgijska obavještajna služba VSSE izvijestila je da je gotovo trećina osumnjičenih za terorističke zavjere između 2022. i 2024. godine bila maloljetna, a najmlađi je imao samo 13 godina.
Istražitelji navode da proces radikalizacije kod djece može trajati svega nekoliko mjeseci. Djeca vješto prikrivaju tragove i koriste enkripciju kako bi sakrila aktivnosti. U mnogim slučajevima, prvi korak prema nasilnom sadržaju uključuje fascinaciju krvavim prizorima, a potom dolazi do eskalacije prema propagandi džihadističkih skupina.
Dječak kojemu se u Francuskoj sudilo prošlog kolovoza, prema riječima njegovog odvjetnika, nije pokazivao nasilne sklonosti, već je bio „žrtva digitalnih mehanizama“ koji su mu omogućili pristup sadržajima koje nije mogao kritički obraditi. Suđenje je u dva navrata moralo biti prekinuto zbog njegovog psihičkog stanja. Trenutačno se nalazi u zatvorenoj odgojnoj ustanovi, bez pristupa internetu, pod nadzorom stručnog osoblja.
Istražitelji napominju kako maloljetni radikalizirani pojedinci dolaze iz raznih društvenih slojeva. Neka djeca imaju povijest problema u ponašanju, dok druga ne pokazuju nikakve rane znakove upozorenja sve dok ne privuku pažnju sigurnosnih službi – često prekasno.