Prvoj generaciji učenika koji su uspješno pohađali nastavu na hrvatskom jeziku sa elementima nacionalne kulture u ponedjeljak su u Fondaciji Antun Gustav Matoš (AGM) u Beogradu svečano uručene svjedodžbe i prigodni darovi.
Nastavu je vodila profesorica hrvatskog jezika Dubravka Tinodi, a na svečanosti upriličenoj u povodu završetka školske godine svjedodžbe je primilo petnaestak učenika.
"Ovo je prva generacija i jedinstvena prilika za Beograd da su djeca mogla besplatno učiti hrvatski jezik sa elementima nacionalne kulture. Bila je ovo prigoda za okupiti se, rezimirati školsku godinu ali isto tako i nagraditi djecu koja su, uz svjedodžbe, darivana slatkim paketima i sportskim rekvizitima", rekao je za Hinu upravitelj fondacije AGM Marin Piuković.
On je najavio da će Fondacija, uz potporu Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji (HNV), nastaviti program i naredne godine.
Profesorica Tinodi rekla je da su djeca tijekom nastave upoznala običaje, neke za Hrvatsku značajne ljude, povijesne događaje i obilježavali razne datume: Dan kravate, Dane kruha, Dane materinskog jezika, glagoljice, Dan planeta Zemlje, Majčin dan, pa Svetog Nikolu, Božić, Uskrs.
"Bio je pravi dar raditi s njima", rekla je profesorica.
U ime Veleposlanstva Republike Hrvatske u Srbiji, prvoj generaciji učenika i roditeljima čestitao je zamjenik veleposlanika Ivan Zeko Pivač, ocijenivši da je ovo "povijesni trenutak za cijelu hrvatsku zajednicu u Beogradu i okolici" i pozvao da iduće školske godine odziv polaznika bude još masovniji.
Dodjelu svjedodžbi pratio je i prigodan umjetnički program, takmičenje u vezivanju kravate i kratak kviz iz poznavanja jezika i nacionalne kulture.