Južnokorejska policija izvršila je pretragu predsjedničkog ureda u Seulu nakon prošlotjednog neuspjelog pokušaja predsjednika Yoona Suk Yeola da proglasi vojni zakon, izvijestio je BBC.
Ova pretraga najnoviji je razvoj događaja u tjednu obilježenom političkim previranjima u Južnoj Koreji.
Predsjednik Yoon, koji je ostao na vlasti unatoč glasanju o opozivu i brojnim pozivima na ostavku, suočava se s istragama različitih državnih tijela zbog optužbi za pobunu i izdaju.
Bivši ministar obrane Kim Yong-hyun, koji je preuzeo odgovornost za pokušaj uvođenja vojnog zakona, pokušao je počiniti samoubojstvo dok je bio u pritvoru, priopćio je dužnosnik. Ministarstvo obrane izvijestilo je parlament da se Kim sada nalazi pod nadzorom i da "nema zdravstvenih poteškoća".
Kim je uhićen u nedjelju, a više bliskih suradnika predsjednika Yoona podnijelo je ostavke nakon ovog incidenta.
Zemlja se trenutno nalazi u stanju političke neizvjesnosti. Iako su zastupnici vladajuće stranke bojkotirali glasanje o opozivu nakon što je Yoon pristao skratiti svoj mandat i povući se iz unutarnjih i vanjskih poslova, oporbena Demokratska stranka, koja ima većinu u parlamentu, oštro je osudila dogovor. Čelnik zastupnika te stranke, Park Chan-dae, nazvao je dogovor "nezakonitim, protuustavnim i drugim pokušajem puča".
Nejasno je koliku ovlast Yoon još uvijek ima, dok prosvjednici i dalje traže njegovu ostavku.
Lokalni mediji navode da su istražitelji tijekom pretrage ureda tražili dokumentaciju povezanu sa sjednicom vlade održanom u noći pokušaja proglašenja vojnog zakona. Predsjednik Yoon, koji je naveden među osumnjičenima na nalogu za pretragu, nije bio prisutan u svom uredu u trenutku pretrage.
Prema riječima stručnjaka, vlasti pojačavaju pritisak na predsjednika i njegove saveznike. Mason Richey, profesor na Sveučilištu za strane studije Hankuk, izjavio je za BBC da bi Yoon "vjerojatno mogao biti opozvan uskoro, nakon čega bi mogao biti uhićen, ispitan i optužen za pobunu".
Prethodni slučaj pretrage predsjedničkog ureda zabilježen je 2019. godine zbog istrage o korupciji tadašnje vlasti, podsjeća BBC.