Skip to main content

Mostarski sajam: Posjetitelji koji na ulaz donesu stari mobitel bit će oslobođeni plaćanja ulaznice

| Autor: RTV HB
  • Image
    mobitel

Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ i Fond za zaštitu okoliša HNŽ u suradnji s HT ERONET, BH TELECOM i KIM TEC EKO, a u produkciji Međunarodne akademije održivog razvoja u okviru Mostarskog sajma organizira akciju prikupljanja starih mobitela pod sloganom „STARI MOBITEL DONESI, ZNANJE I ISKUSTVO ODNESI“.

Akcija će trajati od 8. 4. do 12. 4. 2025. , a svi posjetitelji Mostarskog sajma koji na ulaz donesu stari mobitel bit će oslobođeni plaćanja ulaznice za sajam (stari mobitel=ulaznica za sajam).

Svijet se iz dana u dan sve više digitalizira, a procjenjuje se da oko 85 posto svjetske populacije koristi pametne telefone. To je jedan od razloga zašto je teško ignorirati štetne utjecaje takvih uređaja na okoliš, posebno na emisije ugljikovog dioksida i ugljični otisak. Elektronički otpad danas je najbrže rastuća kategorija otpada u svijetu, sa stopom rasta od čak 3 do 5 posto.

Mobiteli sadrže teške metle kao što su olovo, živa, arsen, kobalt i litij. Neadekvatnim zbrinjavanjem starih uređaja (bacanjem u komunalni otpad, spaljivanjem) toksični metali dospijevaju u okoliš i postaju prijetnja za zdravlje ljudi, floru i faunu.

U svijetu se godišnje  generira oko 54 milijuna tona e-otpada, ili kao da se svake sekunde baci 800 laptop računala. Prema podatcima WWF-a, ta brojka će do 2030. godine iznositi 74,7 milijuna tona, što je puno teže od Kineskog zida, za koji se procjenjuje da je napravljen od 22 milijuna tona kamena. Procjenjuje se da trenutno postoji preko 347 tona nerecikliranog e-otpada na Zemlji.

Čak 80 posto materijala starog mobitela može se reciklirati ili ponovno upotrijebiti. Mobiteli sadrže vrijedne minerale kojih je u svijetu sve manje, a recikliranjem mobitela metali se recikliraju i mogu ponovno upotrijebiti. Od milijun recikliranih mobitela može se dobiti 16 tona bakra, 350 kilograma srebra i 34 kilograma zlata. Na taj način može se smanjiti količina minerala iskopanih za stvaranje novih mobitela i spriječiti dospijevanje štetnih metala u okoliš.

Ovom prilikom pozivamo sve posjetitelje Mostarskog sajam koji u svojim domaćinstvima, ustanovama ili poduzećima skladište e-otpad da iskoriste priliku NE DVOJE, E-OTPAD ODVOJE i isti odlože u kontejnere postavljene na ulazu na Sajam. 
 

Podjeli:

FacebookTwitterShare