Potezi rukovodstva Republike Srpske naišli su na pretežno negativne ocjene međunarodne zajednice, pri čemu nije bilo razumijevanja za tvrdnje predsjednika RS-a Milorada Dodika da djeluje u skladu s Daytonskim mirovnim sporazumom.
Glavni tajnik NATO saveza Mark Rutte poručio je kako je Daytonski mirovni sporazum temelj mira koji se mora poštovati. "Podržavamo Ured visokog predstavnika. Svaka aktivnost koja podriva Daytonski sporazum, ustavni poredak ili državne institucije je neprihvatljiva", izjavio je 10. ožujka.
U isto vrijeme, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko smatra da je nužno zatvaranje Ureda visokog predstavnika te ubrzanje europskog puta BiH. "Moramo Bosnu i Hercegovinu uvesti u EU jer Amerika 'odlazi'. Ured visokog predstavnika ostaje samo kod Christiana Schmidta, a Vijeće za provedbu mira je pod utjecajem Turske i Rusije. To je nešto što ne možemo zanemariti u raspravi koju treba proširiti na izmjene Izbornog zakona BiH", rekla je.
Milan Sitarski iz Instituta za društveno-politička istraživanja (IDPI) ocijenio je da američki državni tajnik Marco Rubio nije ulazio u detalje te je najavio kontinuitet dosadašnje američke politike prema regiji. "To jest neka vrsta hladnog tuša za Milorada Dodika. Ipak, ne vjerujem da će nova američka administracija ići pretjerano daleko u discipliniranju Dodika", dodao je.
Politička analitičarka Ivana Marić istaknula je da su reakcije vlasti u Republici Srpskoj djelomično pokušaj skretanja pozornosti s krize vlasti u Srbiji. "To smo čak čuli i u izjavama Aleksandra Vučića i ljudi oko njega, koji tvrde da sve organiziraju 'ustaše' kako bi spriječili spašavanje Republike Srpske. Nevjerojatno je koliko su to pokušali opravdati, pokušavajući u nezadovoljstvo građana uvući strane elemente", navela je Marić.
Unatoč različitim stavovima o unutarnjem ustrojstvu zemlje, svi ključni domaći i međunarodni čimbenici ponavljaju da su mir, stabilnost i teritorijalni integritet BiH prioritet.