U samostanu školskih sestara franjevki Krista Kralja u Potocima kod Mostara u petak je održana svečanost sadnje "Maslinika nade".
Riječ je o jedinstvenom projektu u kojem časne sestre već dugi niz godina njeguju i razvijaju maslinik s 3.500 stabala na više od 13 hektara. Ove godine, u znak nade, mira i povezivanja, maslinik je dodatno proširen sadnjom novih stabala, čime se još jednom poslala snažna poruka o zajedništvu i vjeri u budućnost, priopćeno je iz Ureda predsjednice Federacije BiH.
Događaju su nazočili svećenici, časne sestre, uljari iz BiH i regije, diplomati te predstavnici političkog života, među kojima i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić i predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara.
Predsjednica FBiH istaknula je tom prigodom kako je maslina simbol snage, postojanosti i zajedništva.
- Maslinik nade šalje snažnu poruku o vjeri u ljepšu budućnost. Ovdje, u ovom duhovnom kompleksu, sestre pokazuju kako se trud, ljubav prema zemlji i predanost mogu pretočiti u konkretan razvoj. Nadam se da će ovaj projekt biti inspiracija i drugima da se posvete zemlji i pronađu načine za život od vlastitog rada - poručila je Bradara.
Ministar Hrnjić naglasio je važnost ulaganja u poljoprivredu, posebno u sektore poput maslinarstva, koji mogu značajno doprinositi ekonomskom razvoju ruralnih područja i stvaranju novih radnih mjesta.
Također je istakao značaj ekoloških inicijativa koje pomažu očuvanju kulturne baštine i prirodnih resursa.
- Maslina nije samo poljoprivredna kultura, već simbol nade i izdržljivosti. Posaditi maslinu danas znači investirati u budućnost, u zeleniji, održiviji i prosperitetniji svijet za sve nas. Važno je ujediniti snage i djelovati zajedno za dobrobit zajednice i okoliša. Ovaj maslinik treba biti svjedok nade i snage koju imamo da izgradimo bolju budućnost. Svaka maslina koju smo posadili danas ujedno je i poruka svima nama da jedino kroz zajednički rad, ljubav prema prirodi i vjeru u bolje sutra možemo postići dugoročne promjene i osigurati bolji svijet za našu djecu i generacije koje dolaze - kazao je ministar Hrnjić.
Časna sestra Dajana Dujmović, direktorica tvrtke Paxa Dola d.o.o., koja upravlja samostanskim maslinikom, naglasila je kako ovaj projekt nije samo poljoprivredna inicijativa, već i duhovna misija.
Posađena su 33 stabla bijele masline, rijetke sorte koja nosi duboko duhovno značenje, budući da broj 33 simbolizira godine Kristova života, njegovu žrtvu i ljubav prema čovjeku.
- Poljoprivreda može puno više nego što mislimo – ona donosi mir u ljudima, čuva naslijeđe, jača vjeru i nadu. Kao što maslina treba sunce i vodu, tako i ljudi trebaju zajedništvo da bi donijeli ljubav i mir. Maslinik nade bit će mjesto susreta, molitve i povezanosti, priča o tome da ostavimo trag dobrote u podneblju u kojem živimo - naglasila je sestra Dujmović.
Provincijska predstojnica sestra Franka Bagarić podsjetila je na bogatu povijest samostana, koji je nastao prije više od stotinu godina na biskupskoj zemlji.
Sestra Bagarić naglasila je kako su sestre, unatoč brojnim političkim, ratnim i društvenim izazovima, uspjele obnoviti i očuvati to sveto mjesto.
- Tijekom Domovinskog rata sve je bilo razrušeno i zapaljeno, osim Gospine špilje i dviju maslina koje su preživjele. U tim smo simbolima pronašle snagu za novi početak, a danas svjedočimo kako trud i vjera donose plodove – zaključila je Bagarić.