Skip to main content

Upravljanje otpadom u BiH političko - socijalna kategorija

| Autor: RTV HB
  • Image
    otpad

Upravljanje otpadom u Bosni i Hercegovini suočava se s brojnim izazovima, a stručnjaci ističu kako bi to pitanje trebalo biti ekonomsko, a ne političko-socijalno, što je trenutačno slučaj.

U razvijenim europskim zemljama otpad se koristi za proizvodnju električne energije, dok u BiH postoji problem već i s prikupljanjem i odlaganjem otpada.

"Ključ prikupljanja odvojeno prikupljenog otpada je nedostatak jednog vozila. Prosječna starost komunalnog vozila je gotovo 30 godina. Nema vozila da se odvojeno prikupljeni otpad odveze na mjesto," izjavio je Tomislav Lukić, predsjednik Međunarodne akademije održivog razvoja.

Lukić upozorava da upravljanje otpadom u BiH treba postati ekonomsko pitanje na razini lokalnih zajednica.

"Onog trenutka kad upravljanje komunalnim otpadom prestane biti političko-socijalna kategorija i postane ekonomska te se počne sve raditi u skladu s ekonomijom, znat će se koliko što košta. Trenutačno su to politički poeni koje opet građanin plaća, samo na drugi način, kroz druge izvore. Općine se pojavljuju, daju donacije komunalnim tvrtkama, što nije dobro. Komunalne tvrtke moraju se razvijati kao ekonomski - gospodarski subjekti," naglasio je Lukić.

Elektronski otpad također predstavlja izazov, iako su na snazi brojni propisi kojima se nastoji postići čista okolina bez zagađenja. Proces tranzicije, međutim, bit će dug.

"Vlada i Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša zajedno s Fondom kreću u određene aktivnosti kako bi pokrenuli veliku kampanju odlaganja otpada. Istodobno, s komunalnim poduzećima dogovaramo korake kako otpad prikupljati, sortirati, pakirati i na kraju prodavati kao sirovinu te iz toga izvući dodatnu vrijednost," rekao je Emil Balavac, ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanske županije.

U Federaciji BiH pokrenut je novi plan upravljanja otpadom, a trenutačno se prikupljaju podaci.

"Obišli smo sve županije, razgovarali sa svim županijskim nadležnim ministrima i lokalnim načelnicima i gradonačelnicima, sada smo u fazi objedinjavanja podataka. Cilj dokumenta je strateški odrediti način zbrinjavanja otpada na području FBiH," izjavila je ministrica okoliša i turizma FBiH Nasiha Pozder.

Stručnjaci poručuju da je, uz razvijanje infrastrukture, nužno raditi i na podizanju svijesti građana o važnosti odvajanja otpada, posebno organskog od anorganskog, kako bi se unaprijedilo upravljanje otpadom u zemlji.

Podjeli:

FacebookTwitterShare