Skip to main content

Gradovi kontinentalne Hrvatske uvode različite stope poreza na nekretnine

| Autor: RTV HB
  • Image
    varazdinska i hbz

Virovitičani će plaćati porez na nekretnine u iznosu dva eura po četvornom metru korisne površine, Bjelovar je porezno opterećenja podijelio na zone, u Čazmi će porez iznositi pet eura po četvornom metru, a Varaždin, Čakovec i Koprivnica primjenjuju najnižu stopu od 0,60 eura.

 

Hrvatski sabor je 13. prosinca donio Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o lokalnim porezima, kojim je porez na nekretnine zamijenio dosadašnji porez na kuće za odmor.

Zakon predviđa da se porez na nekretnine plaća godišnje od 0,60 do osam eura po četvornom metru korisne površine nekretnine, određene propisom kojim se utvrđuju uvjeti i mjerila za izračun zaštićene najamnine.

Porez na nekretnine u Virovitici će se godišnje plaćati dva eura po četvornom metru korisne površine, stoji u materijalima za sjednicu Gradskog vijeća koja će se održati 24. siječnja.

"Nismo dizali stopu poreza, a u budućnosti ćemo i nju prilagoditi situaciji“, izjavio je Hini gradonačelnik Ivica Kirin. Kaže da nije isto kad netko koristi kuću za odmor ili kad je nekretnina u vlasništvu starijih osoba.

Bjelovar će biti porezno podijeljen u tri zone s različitim stopama. U prvoj zoni, koja obuhvaća središnji dio grada, porez će iznositi šest eura po četvornom metru. Za drugu zonu određeno je pet eura, dok će vlasnici nekretnina u trećoj zoni plaćati tri eura.

Gradski vijećnici Čazme prihvatili su porez na nekretnine koji će iznositi pet eura po četvornom metru korisne površine, a u prigradskim naseljima jedan euro manje.

Iz Varaždina se oglasio gradonačelnik Neven Bosilj koji je najavio da će oni primjenjivati najmanju propisanu stopu, koja iznosi 0.60 eura po četvornom metru.

Čakovec i Koprivnica neće donositi posebnu odluku o porezu na nekretnine pa će se automatski obračunavati najniža stopa od 0,60 eura, izvijestili su iz tih gradova.

Prema starom zakonu o porezu na nekretnine koji je važio u 2024. godini, najviša stopa iznosila je pet eura i nju su mahom koristili priobalni gradovi, odnosno oni koji glavninu prihoda proračuna ostvaruju kroz turizam.

Porez na nekretnine neće se naplaćivati za objekte koji služe za stalno stanovanje, one koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje, odnosno minimalno deset mjeseci u godini, nekretnine javne namjene, te one namijenjene institucionalnom smještaju, prenosi Hina.

 

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare