Skip to main content

Greenpeace traži očitovanje Vlade Republike Hrvatske po pitanju oceana

| Autor: RTV HB
  • Image
    Greenpeace
    Foto:
    Greenpeace/Bojan Haron Markičević

Aktivisti Greenpeacea u Hrvatskoj u utorak su šesnaestmetarskim rekvizitom kita ispred Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, u kojoj se privremeno održavaju sjednice Vlade RH, apelirali na hitno uvrštavanje povijesnog globalnog Sporazuma o svjetskim morima (BBNJ) među Vladine prioritete.

Ministricu Vučković, kojoj su se u više navrata obraćali, upozorili su da javnost ima pravo na informaciju o planovima Hrvatske za ratifikaciju Sporazuma od egzistencijalne važnosti, priopćeno je iz Greenpeacea.

Dodaju kako se BBNJ sporazum smatra povijesnim iskorakom u multilateralnoj zaštiti okoliša, njegova provedba pruža priliku za davanje prioriteta očuvanju prirode, omogućujući oporavak morskih ekosustava i sprječavanje prekomjerne eksploatacije.

Kako bi Sporazum stupio na snagu, potrebna je ratifikacija minimalno 60 zemalja. Greenpeace upozorava da Hrvatska, i godinu i pol nakon potpisivanja, nije poduzela potrebne korake.

Svojevrstan politički rok predstavlja ključna UN-ova Konferencija o oceanima (UNOC) koja se održava u lipnju 2025. u presudnom trenutku za zaštitu mora i oceana, a njen uspjeh ovisit će o konkretnim obvezama preuzetim na sastanku, ističu iz Greenpeacea.

"Oceani su vitalni ekosustavi koji nas sve povezuju, no suočeni su s ozbiljnom krizom zbog klimatskih promjena, zagađenja plastikom i neodržive industrijske eksploatacije. Njihova zaštita nije samo ekološki imperativ, već i test naše sposobnosti za zajedničko djelovanje, suradnju i pronalaženje toliko potrebnih dugoročnih rješenja za očuvanje planeta", kazala je voditeljica kampanje u Greenpeaceu Marija Tomac.

Iz organizacije poručuju da, unatoč brojnim pokušajima, još od 2023. godine nisu dobili nikakvu informaciju o napretku postupka ratifikacije niti o koracima Vlade po tom pitanju.

"Nepodnošljiva lakoća ignoriranja naših upita nije samo indikator nebrige, već predstavlja i kršenje Ustavom zajamčenog prava javnosti na pristup informacijama. Dodatno zbunjuje činjenica da Hrvatska nema apsolutno nikakve prepreke za ratifikaciju. Naprotiv, dovoljno je slijediti smjernice Europske komisije i Europskog parlamenta, te primjere susjedne Slovenije i Mađarske koje su taj postupak već provele. Teško je razumjeti zašto ova tema nije među prioritetima hrvatske Vlade, a posebice nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije", dodaje Tomac.

Greenpeace snažno potiče Vladu RH da hitno ratificira Sporazum, navodi se u priopćenju.

Podijeli:

FacebookTwitterShare