Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša u subotu je na misnom slavlju u povodu Bogojavljenja istaknuo da u svijetu prepunom površnih informacija mudrost nije samo sposobnost obrade i pamćenja podataka, nego dublje razumijevanje cjeline i smisla.
Tumačeći evanđelje nadbiskup Kutleša rekao je u propovjedi u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca u Zagrebu da ljudi o kojima ono govori "nisu bili samo zvjezdoznanci, već i mudraci" te da njihovo putovanje prema Betlehemu simbolizira duhovni hod svakog čovjeka koji traži dublje razumijevanje i smisao stvarnosti, prelazeći granice svojih uobičajenih shvaćanja i uvjerenja.
Istaknuo je da je u svakom, pa i u našem suvremenom društvu, moguće mudro živjeti. U svijetu prepunom površnih informacija, poručio je, "mudrost nije samo sposobnost obrade i pamćenja podataka, već dublje razumijevanje cjeline i smisla, to jest načina na koji ti podaci utječu na naš život, naše odluke i naše odnose s Bogom i bližnjima".
Mudrost je, dodao je, čin poklonstva i iskazivanja časti Djetetu u kojemu su mudraci prepoznali Kralja i pravoga Boga, koji će svoj život položiti za nas kako bi nas spasio od naših grijeha, a njihov čin prinošenja darova odražava još jednu bitnu istinu o mudrosti - ona doseže svoju puninu kada se stavi u službu drugima, u ljubavi i poniznosti.
"Naša zauzetost za druge nije u pretjeranome aktivizmu, nego u pozornosti prema drugome", istaknuo je nadbiskup u homiliji.
Kad se približavamo rubu ponora najprogresivniji put počinje korakom unatrag
"U situacijama u kojima se neizbježno približavamo rubu ponora i vlastite propasti, najpametniji i najprogresivniji put započinje korakom unazad. Mudrost je to vidjeti i odvažnost je tako postupiti. Za jednu takvu odvažnost promjene smjera potrebna je poniznost koja je resila tri mudraca", rekao je Kutleša.
U srži kršćanske mudrosti, poručio je, leži sposobnost mudrog čovjeka da uviđa i prihvaća Božje djelovanje čak i u najskromnijim i neočekivanim okolnostima te da se otvori prema promjenama koje takvo prepoznavanje može donijeti u njegov osobni život.
Na kraju homilije Kutleša je istaknuo tri ključne poruke suvremenom čovjeku o tome kako biti božanski mudar te kako sačuvati čisto srce: "Slijediti put istine, ljubiti i služiti te slijediti razum utemeljen na objektivnoj istini".