Skip to main content

Habijan: Hrvatska snažno podržava BIH na europskom putu

| Autor: RTV HB
  • Image
    Tiho damir
    Foto:
    Tihomir Šutalo i Damir Habijan

U Sarajevu je danas održana Ministarska konferencija o temi pregovora o pristupanju država zapadnog Balkana Europskoj uniji (Pregovaračko poglavlje 23. – pravosuđe, borba protiv korupcije i temeljna prava) i preostalim koracima do ove faze. Tim povodom gost večerašnjeg Dnevnika RTV Herceg-Bosne bio je Damir Habijan, ministar pravosuđa Republike Hrvatske.

Habijan je istaknuo da je bitno, nakon što je BiH u ožujku dobila status pregovarača s EU, u medijskom prostoru osvijestiti važnost pripreme za početak pregovora s EU, ali i svega onoga što slijedi nakon toga.

"Smatram da je također vrlo važno da javnost, ali i građanke i građani BiH, čuju da RH, kao što je to i do sada radila, i dalje vrlo čvrsto stoji uz BiH po pitanju pristupanja u EU," kazao je Habijan, istaknuvši da je posjet hrvatskog premijera Andreja Plenkovića s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i tadašnjim nizozemskim premijerom Markom Rutteom bio ključan da BiH dobije status pregovarača s EU.

Hrvatsko iskustvo s poglavljem 23

U razgovoru s urednikom i voditeljem Tihomirom Šutalom, ministar pravosuđa RH podsjetio je na izazove s kojima se Hrvatska susrela za vrijeme vođenja pregovora s EU u spomenutom poglavlju 23.

"Početak pregovora bio je 2005. godine, a trajao je do 2013. godine i ulaska u EU. Vrlo izazovno vrijeme, pogotovo to poglavlje 23 koje se odnosi na pravosuđe i temeljna ljudska prava," kazao je Habijan, podsjetivši i da se u to vrijeme unutar EU vodila velika rasprava oko Lisabonskog sporazuma te da se sve to događalo u vrijeme globalne financijske krize.

Gost Dnevnika RTV HB podsjetio je da se Hrvatska u to vrijeme morala nositi i s izazovom u vidu suradnje s Međunarodnim sudom u Haagu koja je propitivana primarno od EU i Europske komisije.

"U tom cijelom procesu otvaranja i zatvaranja poglavlja 23 morali smo i mijenjati Ustav 2010. godine, prije svega zbog imenovanja sudaca, odnosno Državnog sudbenog vijeća, Državnog odvjetničkog vijeća i načina izbora njihovih članova, a kasnije, posljedično i imenovanja samih sudaca," dodaje Habijan.

Habijan je kazao da je tema borbe protiv korupcije tada bila vrlo aktualna, ali da je ta tema i nakon ulaska Hrvatske u EU i dalje u fokusu.

"Na neki način to je danas bila i poruka na konferenciji da završetkom pregovora i ulaskom u EU ne znači da je posao završen. Ja bih čak rekao da se završetkom pregovora i ulaskom u EU taj posao intenzivirao i mislim da je to svakodnevno vidljivo u RH," rekao je Habijan.

Image
damir habijan
Damir Habijan, hrvatski ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije

Hrvatska spremna pomoći

Odgovarajući na pitanje koliko Republika Hrvatska svojim iskustvima može pomoći Bosni i Hercegovini u procesu pristupanja EU, Habijan je kazao da može jako puno, podsjetivši i na to da je upravo Hrvatska članica koja je posljednja ušla u EU.

"Taj proces pregovora od osam godina sigurno nam je donio nova znanja i iskustva koja zasigurno možemo prenijeti na naše kolege u BiH te im olakšati," istaknuo je Habijan, pojasnivši da nije dobro da baš sve morate ispočetka učiti.

Individualno ocjenjivanje

Ministar pravosuđa RH je ponovio kako je danas na ministarskoj konferenciji u Sarajevu kazao da će RH inzistirati na individualnom ocjenjivanju svakoga kandidata i potencijalnog kandidata za članstvo u EU.

"Mislim da je to ključno te da je bitno da ne gledamo neki paket već da svaka zemlja, ovisno o svom napretku, aktivnostima i zalaganju, bude adekvatno ocijenjena," smatra Habijan.

Osvrćući se na suradnju Ministarstva pravosuđa RH i Ministarstva pravde BiH, Habijan je kazao da je tek oko mjesec i pol dana ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije te da je danas bila prva prilika da se uživo upoznao s Davorom Bunozom, ministrom pravde BiH.

"Već smo imali telefonske kontakte, ali ovo je bilo prvi puta uživo," kazao je Habijan, ponovivši da ministarstvo kojem je na čelu stoji na raspolaganju kada je u pitanju pomoć pri procesu pregovora BiH s EU.

Tri konstitutivna naroda dio strateškog kompasa EU

Habijan je ponovio značaj Vlade RH na čelu s premijerom Plenkovićem kada je u pitanju proces pristupanja BiH ka EU.

"Podsjetit ću i na strateški dokument, strateški kompas gdje je izričaj s tri konstitutivna naroda na neki način ušao i u dokumente EU," kazao je Habijan, zaključivši da je ključno da BiH postane punopravna članica EU te da će na tom putu i dalje imati svesrdnu pomoć Vlade RH.

Podjeli:

FacebookTwitterShare