Skip to main content

Atena: Čavara pozvao predstavnike zemalja članica EU da BiH dobije kandidatski status

| Autor: RTV HB
  • Image
    čavara priopćenje

Predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Marinko Čavara sudjelovao je u Ateni na 35. zasjedanju Parlamentarne skupštine Frankofonije za regiju Europa.

Na zasjedanju, čiji je domaćin bio Parlament Republike Grčke, najviši predstavnici parlamenata europskih zemalja razmijenili su stavove i mišljenja o središnjoj temi pod naslovom „Rat u srcu Europe: ka stvaranju novog svjetskog poretka?“

Zasjedanje je otvorio predsjednik Parlamenta Republike Grčke Constantin Tassoulas, koji je istaknuo važnost suradnje demokratski izabranih institucija zakonodavne vlasti u vremenu kad je demokracija suočena s ratom, odnosno kad se dovodi u pitanje.

Sudionike zasjedanja pozdravio je i ministar vanjskih poslova Republike Grčke Georgos Gerapetritis, koji je govorio o potrebi zalaganja svih nacija i država za dijalog i mirno rješavanje konflikata i ratnih sukoba, uz, kako je naglasio, puno poštovanje međunarodnog prava.

U svom obraćanju sudionicima zasjedanja, predsjedatelj Zastupničkog doma PSBiH Marinko Čavara upozorio je da, nakon rata na prostoru bivše Jugoslavije, ponovo proživljavamo rat na europskom tlu s ogromnim štetnim posljedicama po živote svih Europljana.

Predsjedatelj Čavara snažno se založio za zaustavljanje rata, kao i za djelovanje u pravcu stabilizacije u odnosima zemalja Europe.

S tim u vezi, predsjedatelj Čavara naglasio je potrebu integracije u Europsku uniju (EU) država Europe koje nisu članice EU, posebno Bosne i Hercegovine s ciljem stabilizacije političkih odnosa i razvoja privrede i svih segmenata društva.

Čavara je pozvao jpredstavnike zemalja članica EU da se Bosni i Hercegovini omogući otvaranje pregovaračkog procesa za članstvo u EU, ocijenivši da bi takva odluka sigurno pozitivno utjecala na situaciju u BiH, kao i u cijeloj regiji.

U okviru panela raspravljalo se o posljedicama rata u Ukrajini na europskom tlu, posebno o sustavnoj, migracijskoj, energetskoj i ekonomskoj krizi koju je taj rat izazvao.

Bilo je riječi i o izazovima i slabostima demokracije suočene s ratom, kao i o novoj geopolitičkoj mapi svijeta i budućnosti demokracije suočene s fragmentiranom globalnom scenom, priopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.
 

Podjeli:

FacebookTwitterShare