Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine započeo je danas žurnu sjednicu, na kojoj su izaslanici trebali razmatrati Prijedlog zakona o proračunu institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, ranije usvojen u Zastupničkom domu PSBiH. Sjednici je nazočno svih 15 izaslanika, a prije utvrđivanja dnevnog reda, više njih je predložilo dopune i izmjene, javlja Fena .
Izaslanik SDS-a Želimir Nešković predložio je da se tri odluke o izmjenama članstva u parlamentarnim delegacijama i interparlamentarnim grupama prijateljstva uvrste kao prve tri točke dnevnog reda, dok bi proračun bio razmatran kao četvrta točka. Naglasio je da su nakon odlaska Snježane Novaković Bursać i dolaska Nenada Vukovića ostala nepopunjena mjesta u radnim tijelima Doma naroda, što otežava rad.
Izaslanik SZBiH Džemal Smajić predložio je uvrštavanje izmjene Zakona o Oružanim snagama BiH, ističući da je riječ o hitnom pitanju koje već dvije godine čeka u parlamentarnom postupku. Naglasio je da veliki broj pripadnika OSBiH uskoro puni 40 godina i mogao bi ostati bez zaposlenja zbog važećih odredbi.
Izaslanik SDA Safet Softić zatražio je dopunu dnevnog reda s 11 međunarodnih sporazuma koji su trebali biti razmatrani na neodržanoj 17. sjednici Doma naroda. Predložio je da se oni objedine s proračunom i postanu točke od 2 do 12 današnje sjednice.
Nezavisni izaslanik Zlatko Miletić pozvao je Kolegij da iskoristi činjenicu da su svi članovi danas nazočni i organizira dodatnu sjednicu za hitna zakonska rješenja, uključujući izmjene Zakona o PDV-u i Zakona o Oružanim snagama, što je od interesa za pripadnike OSBiH, državne službenike, policajce i vojnike.
S druge strane, izaslanik SNSD-a Radovan Kovačević istaknuo je da je usvajanje proračuna prioritet, budući da zaposlenici čekaju povećanje plaća i jednokratni dodatak od tisuću maraka. Predsjedatelj Doma naroda Dragan Čović poručio je da izaslanici trebaju pokazati odgovornost i usvojiti proračun za 2025. bez dodatnog opterećivanja dnevnog reda, dok je Nikola Špirić upozorio da bi svako skretanje s te točke moglo ugroziti njegovo usvajanje.
Izaslanik PDP-a Nenad Vuković naglasio je da je današnja sjednica posebna jer su izaslanicima ponovno omogućene rasprave o dnevnom redu, što mjesecima nije bilo moguće. SNDS-ov izaslanik Sredoje Nović ocijenio je da je sjednica izgubila fokus jer je puno vremena potrošeno na politička prepucavanja, dok je proračun prema prijedlozima pojedinih izaslanika tek četvrta točka dnevnog reda.