Europski parlament kasno sinoć raspravljao je o situaciji u Bosni i Hercegovini, pozivajući na mir i stabilnost nakon poteza koji su doveli do porasta napetosti. Hrvatski zastupnici upozorili su na opasnosti unitarističkih politika i koncepta "srpskog sveta".
Rasprava je održana na zahtjev zastupnice Tineke Strik iz kluba Zeleni – Europski slobodni savez, koja je istaknula kako EU mora uvesti sankcije protiv Milorada Dodika i njegovih suradnika.
"Spreman je ispuniti bilo koji zahtjev Moskve, čak i ako to znači rat; čak i ako će to negativno pogoditi građane. On je kriminalac čiji je cilj ostati na vlasti te se obogatiti kroz korumpiranu politiku. EU mora nametnuti sankcije za Dodika i njegove partnere u zločinu, zamrznuti imovinu i izdati zabrane ulaska, čak i bez Mađarske, kako bi se zaštitila sigurnost BiH", poručila je Strik.
Zastupnica pučana Željana Zovko izrazila je žaljenje što se rasprava održava tako kasno, ocijenivši kako to pokazuje nedostatak interesa za BiH.
"U godini kada se obilježava 30. obljetnica Daytonskog sporazuma svjedočimo potpunoj nesposobnosti da se osigura njegovo osnovno načelo. Separatističke, ali i unitarne politike nepoštivanja prava svih naroda i građana dovele su do ozbiljne eskalacije. Jedini način stabilizacije BiH je reforma Izbornog zakona, bez koje će BiH ostati tempirana bomba u našem najbližem susjedstvu", upozorila je Zovko.
Karlo Resler također je osudio politiku Milorada Dodika, ističući kako se kriza nije pojavila preko noći, već da se izvorni Dayton razgrađuje već duže vrijeme.
"Godinama se razgrađuje jedinstvena formula – jedna država, dva entiteta i tri konstitutivna naroda, i to s različitih strana. Međutim, teško da ima malignijeg utjecaja od koncepta tzv. Srpskog svijeta, koji negira suverenitet i integritet svojih susjeda, često kroz hibridno djelovanje, dezinformacije i krivotvorenje povijesti", poručio je Resler.
Tomislav Sokol istaknuo je kako međunarodna zajednica snosi dio odgovornosti za trenutačnu situaciju te upozorio na opasnosti unitarizma.
"Pokušaj da se BiH centralizira i podredi volji Sarajeva razara njezinu unutarnju stabilnost i negira temeljno načelo na kojem počiva – konstitutivnost triju naroda. Pogrešne politike Zapada, koje su godinama poticale unitarističke ambicije, u velikoj su mjeri doprinijele današnjoj situaciji. Umjesto održivog modela konsocijacije, podržavana su rješenja koja vode ka dominaciji jednog naroda, a time i nestabilnosti", rekao je Sokol, podsjećajući na ulogu međunarodnih dužnosnika Barryja i Petritscha.
I dok je pažnja svijeta usmjerena na rat u Ukrajini, zapadni Balkan nije u fokusu najviših instanci međunarodne zajednice, prije svega SAD-a, bez kojih je teško očekivati bilo kakve unutarnje promjene.