Skip to main content

HNS BiH na ključnom zasjedanju: Deklaracija o političkim prioritetima, ne sudjeluje pet stranaka

| Autor: RTV HB
  • Image
    hns

U Mostaru se održava dvanaesto zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Bosne i Hercegovine, na kojem će biti donesena deklaracija usmjerena na ključna politička, gospodarska, sigurnosna i društvena pitanja koja se tiču Hrvata u BiH. Očekuje se sudjelovanje hrvatskih predstavnika s različitih razina vlasti, no primjetno je izostajanje čak pet stranaka, izvještava Večernji list BiH. Među visokim gostima ističe se potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja, ujedno i potpredsjednik HDZ-a, Tomo Medved, što dodatno naglašava važnost skupa.

Deklaracija koja će biti usvojena sadržavat će smjernice za buduće djelovanje HNS-a, s posebnim naglaskom na političke i strateške ciljeve. U kontekstu obilježavanja 25 godina postojanja HNS-a, podsjeća se na razdoblje kada su prava Hrvata bila dovedena u pitanje, a ključni odgovor stigao sa zasjedanja u Novom Travniku. HNS ostaje dosljedan načelima suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Bosne i Hercegovine, pri čemu inzistira na jednakopravnosti konstitutivnih naroda, što je temeljni princip Ustava BiH.

Obljetnica Daytonskog sporazuma

U deklaraciji se naglašava nužnost očuvanja ravnopravnosti Hrvata s ostalim konstitutivnim narodima te se odbacuju svi pokušaji političke marginalizacije. HNS čvrsto podupire euroatlantske integracije BiH i ističe predanost reformama koje će ubrzati proces približavanja Europskoj uniji i NATO-u. Ova pitanja posebno su aktualna u godini kada se obilježava 30. godišnjica Daytonskog mirovnog sporazuma.

Jedna od ključnih tema ostaje izmjena Izbornog zakona, što je prioritet za 2025. godinu. HNS se zalaže za reforme koje će osigurati zaštitu prava konstitutivnih naroda, ali i svih građana i manjina. Pritom se ponovo ističe neprihvatljivost preglasavanja Hrvata, a kao najjasniji primjer navodi se višestruki izbor Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva BiH glasovima bošnjačkih birača. HNS naglašava kako je takva praksa u suprotnosti s duhom Daytona i predstavlja oblik političke manipulacije koja ugrožava temeljna prava Hrvata u BiH.

Deklaracija također stavlja fokus na ekonomski razvoj, s posebnim naglaskom na poboljšanje poslovnog okruženja i privlačenje investicija. Energetska sigurnost zauzima važno mjesto, pri čemu se ističe značaj Južne plinske interkonekcije, projekta koji bi trebao osigurati diversifikaciju izvora plina i veću energetsku stabilnost Federacije BiH. Dodatno, planira se pojačano ulaganje u obnovljive izvore energije kako bi se osigurala dugoročna održivost sektora.

Obrazovanje, kultura i branitelji

HNS prepoznaje važnost obrazovanja i zagovara primjenu novih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju, u obrazovni sustav. Također se naglašava potreba jačanja znanstvenih institucija i modernizacije školstva kako bi mladi imali kvalitetniji pristup suvremenim obrazovnim metodama. Na području kulture i medija ističe se nužnost očuvanja hrvatskog identiteta u BiH, zaštita hrvatskoga jezika i tradicije te održavanje veza s iseljeništvom, koje ima značajnu ulogu u nacionalnoj i kulturnoj povezanosti s domovinom.

Poseban naglasak stavljen je na prava branitelja, pri čemu se ističe kako je njihova uloga u obrani hrvatskog naroda neupitna te da država mora osigurati dostojanstven status svim bivšim pripadnicima obrambenih snaga.

Razilaženja unutar HNS-a

Iako HNS okuplja najvažnije političke stranke, pet ih je odlučilo ne sudjelovati u radu ovog zasjedanja. Hrvatska republikanska stranka istaknula je kako poštuje instituciju HNS-a, ali ne i njegovo aktualno djelovanje, smatrajući da je odstupio od svoje izvorne misije. Uz nju, stranke HDZ 1990., HNP, HDS i HSS također su odlučile bojkotirati skup, obrazlažući odluku tvrdnjama o monopolizaciji HNS-a od strane HDZ-a BiH, izostanku reformi Izbornog zakona te nerealizaciji ključnih prioriteta hrvatskog naroda u BiH. Također su izrazili nezadovoljstvo načinom upravljanja i donošenja odluka unutar HNS-a.

U zajedničkoj izjavi pozvali su na hitne razgovore o redefiniranju načina rada HNS-a, naglašavajući potrebu otvorene rasprave i odgovornosti prema hrvatskom narodu. Unatoč unutarnjim nesuglasicama i podjelama, HNS se ponovno suočava s ključnim izazovima te pred njim stoji test zajedništva i nadilaženja političkih razlika.

Podjeli:

FacebookTwitterShare
Banner 1
Banner 1