Kao i mnoga mjesta u Bos. Posavini i Srednja Slatina kod Šamca nosi tešku priču. Stanovništvo je u ratu prognano, a veliki broj kuća i crkva su uništeni. Ipak, zalaganjem mještana izgrađena je nova crkva, mjesto se obnavlja i život se polako vraća. Tome svjedoči i novoizgrađena zgrada Hrvatskog kulturnog centra.
Prije rata u Srednjoj Slatini živjelo je oko 1.100 osoba, a danas selo broji tek 50-ak stalnih stanovnika. Ipak, neraskidivu vezu s rodnim krajem pokazuje primjer Ilije Miličevića, koji se iz Švicarske vratio prije 15 godina.
"Ja i supruga smo ovdje u kući i obnovili smo je. Bilo je sve odneseno i porušeno, ali smo uspjeli sve obnoviti. Ništa nam ne fali, život je lijep, ali samo treba voljeti svoje", kazao nam je Ilija Miličević.
Mještani se najviše okupljaju povodom blagdana sv. Franje Asiškoga - zaštitnika sela te za vrijeme godišnjih odmora.
Pogledajte priču: