Skip to main content

Jedina katolička obitelj u Bosanskom Petrovcu slavi Uskrs bez crkve ali s vjerom i poštovanjem

| Autor: RTV HB
  • Image
    jakov i anica jungic

U tišini petrovačkog krajolika, među rijetkim preostalim starosjediocima, živi obitelj Jungić – Jakov i Ankica, jedina katolička obitelj na području općine Bosanski Petrovac. Njihov život je priča o istrajnosti, međuvjerskoj harmoniji i dubokoj posvećenosti običajima i vjeri, iako su kilometrima udaljeni od najbliže crkve.

U njihovoj skromnoj kući, Uskrs se ne dočekuje sa zvukom crkvenih zvona, ali zato s toplinom obiteljskog doma, mirisom pogače, šunke i obojanih jaja – u znaku tradicije koja se, bez obzira na okolnosti, ne prekida. Poseban duh blagdana osjeti se i kroz umjetničke goblene koje je Ankica Jungić izvezla još u mladosti, a danas krase zidove njihovog doma. Svaki konac, svaki motiv tih ručnih radova, nosi priču o strpljenju, ljubavi i vremenu koje ne briše ono što se radi s dušom.

- Obično se na Uskrs peku jaja, šunka, luk i pogača koja se nosi u crkvu. Ali pošto ovdje kod nas crkve nema, ne možemo to izvesti kao nekada. Jedino smo mogli ići u Drvar dok smo bili mlađi. Ove godine sam mislila da i ne farbamo jaja jer više ne mogu kao prije, ali ipak smo ih farbali – zbog običaja. Djeca su daleko, pa nisu mogli doći, ali nazovu nas. Žao mi je što nisu tu - priča Ankica, dok rukom pokazuje na goblene koji tiho svjedoče o nekim drugačijim vremenima.

Njen suprug Jakov dodaje kako je Uskrs za njih uvijek bio i ostao obiteljski blagdan, bez obzira gdje se nalazili.

- Moja majka je uvijek obilježavala Uskrs, to je bio obiteljski trenutak. Iako nas je danas ovdje ostalo vrlo malo, uvijek smo bili pomiješani – katolici, muslimani i pravoslavci. Čak i u obitelji imamo muslimana. Sve nas to povezuje. Nismo nikad gledali tko je koje vjere. Bitno je da si čovjek - kaže Jakov.

Obitelj Jungić je tijekom rata napustila Bosnu. Kratko su boravili u Srbiji, potom u Francuskoj, gdje im i danas živi kćerka. Sin im se odselio u Ameriku. Nakon dvija desetljeća izbivanja, 2015. godine odlučili su se vratiti u rodni Bosanski Petrovac.

U znak zahvalnosti za povratak, načelnik općine Mahmut Jukić ponudio je Jakovu pomoć u iznosu od 5.000 KM za izgradnju kapele. Ona je simbolično napravljena u obliku nekadašnje crkve koja je stajala nasuprot zgrade Općine, a srušena je 1948. godine.

Danas ta kapelica nije samo mjesto molitve, nego i simbol prisutnosti, trajanja i nade.

- Nismo ovdje sami, imamo prijatelje i dobre susjede. Naša su vrata otvorena i muslimanima i pravoslavcima. Nikad nismo naučili da govorimo da smo Hrvati, Srbi ili Muslimani. Ne volim kad se to naglašava - ističe Jakov.

Dodaje i da mu je posebno bilo drago kada su ga susjedi muslimani tražili po povratku u Petrovac, da vide da li se zaista vratio i hoće li ostati. To mu je, kaže, bio znak poštovanja i ljudske topline koja se ne briše ni vremenom ni različitostima.

Na kraju razgovora, Jakov je poručio da svaki čovjek, bez obzira na vjeru, treba čuvati i njegovati svoje običaje i ne stidjeti ih se.

- Prvenstveno treba biti čovjek i poštovati druge, ne mrziti nikoga. Samo tako možemo zajedno živjeti i opstati. - kaže Jakov.

Uskrs u kući Jungića nije samo religijski praznik. On je dokaz da se vrijednosti kao što su vjera, ljubav, tradicija i međusobno poštovanje, mogu očuvati čak i kad ste sami bez svojih bližnjih, ali istrajni na tom putu.

Podjeli:

FacebookTwitterShare