Denis Kljunić iz Banja Luke, Aladin Muminović iz Cazina, Džemal Pujagić iz Kotorskog, Siniša Elkaz rođen u Zagrebu, Muho Ahmetović iz Glamočana te Hani El Šaer rođen u Saudijskoj Arabiji uskoro će iz SAD-a biti deportirani u BIH. Svi oni imali su problema sa zakonom i osuđivani su zbog krađe, krivotvorenja, posjedovanja i trgovinu drogom, posjedovanje neregistriranog oružja, ubojstva i nasilja u obitelji. Ivica Bošnjak koji je preuzeo dužnosti ministra sigurnosti BiH kaže kako su sve policijske i sigurnosne agencije spremne za prihvat spomenute šestorke.
Američki razlozi za deportaciju su jasni, prvi je pitanje nacionalne sigurnosti, a drugi je ekonomskog karaktera jer država daje subvenciju za zatvorenike koji su, kažu stručnjaci, najčešće u privatnom vlasništvu. Stručnjak za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević sumnja u dobru volju u Sarajevu da se ovaj sigurnosni problem riješi. Kaže kako je ministru VP Dini Konakoviću i drugim osobama iz područja sigurnosti veći problem što se o ovome priča i što nas Amerikanci često podsjete kako je BIH dio organizirane kriminalne i terorističke mreže.
Nakon ovih 6 državljana, očekuje se kako će se u BiH biti deportirano još 175 državljana. Bosanskohercegovački veleposlanik u Washingtonu Sven Alkalaj potvrdio je medijima kako su se oni sami odlučili za povratak u BiH jer bi u protivnom mogli završiti u Guantanamu ili u Salvadoru gdje Trumpova administracija želi poslati najveći broj osoba s nereguliranim statusom koje kani deportirati.
Stoga on, a i ostali deportirani, zaslužuju posebne istrage u kojima obavještajne agencije trebaju ispitati sve kontakte koje su imali u Bosni i Hercegovini, pa i one na društvenim mrežama jer su pojedini bili povezani s islamističkim skupinama.