Skip to main content

Kulturno umjetnička društva iz Mostara predstavila narodne nošnje na Sajmu gospodarstva

| Autor: RTV HB
  • Image
    Kulturno umjetnička društva iz Mostara predstavila narodne nošnje na Sajmu gospodarstva

Hrvatsko kulturno umjetničko društvo (HKUD) "Sv. Ante - Cim" Mostar i Kulturno umjetničko društvo (KUD) "Bijelo Polje" Mostar u srijedu, 9. travnja, na štandu Turističke zajednice Grada Mostara u sklopu Mostarskog sajma predstavili su bogatstvo tradicijskog ruha koje čuvaju u svojim fundusima.

Predstavljanje Turističe Pass kartice bilo je izvrstan primjer kako folklor, tradicija i turizam mogu biti usko povezani jer su posjetitelji Mostarskog sajma gospodarstva imali priliku ne samo uživati u šarenilu narodnih nošnji, već i doživjeti živu povijest i kulturno naslijeđe koje čine temelj identiteta svakog naroda i mjesta, priopćeno je iz Grada Mostara.

"Šarenilo narodnih nošnji bilo je pravi mamac za fotoobjektive, ali i pokazatelj bogatstva kulturne baštine koja privlači turiste, istraživače i ljubitelje folklora. Tradicijsko ruho predstavlja ključni element kulturnog turizma, jer posjetiteljima omogućava da se povežu s običajima, pričama i načinom života ljudi", kazali su iz Grada.

HKUD "Sv. Ante - Cim" je za ovu prigodu odjenulo 15 kompleta tradicijskog ruha s područja cijele regije, uključujući nošnje Zapadne Hercegovine, Busovače, Splita, Vrlike, Kupljenova, hrvatskog Zagorja, Posavskih Brega, Tavankuta i otoka Suska. Ove nošnje pričaju priče o tradiciji, običajima i povijesti svakog kraja, što čini dio turističke ponude kao živi etnografski muzej.

KUD "Bijelo Polje" predstavilo se u tradicijskom ruhu bošnjačkog stanovništva Mostara, te nošnjama iz Gnjilana i Makedonije, čime su dodatno obogatili kulturnu raznolikost koja je ključna za razumijevanje zajedničke baštine.

Ovakvi događaji promoviraju lokalne običaje, ali i potiču razvoj kulturnog turizma jer privlače posjetitelje zainteresirane za autentične doživljaje i tradicijsku umjetnost.

Turizam koji uključuje folklorne manifestacije i očuvanje tradicijskih rukotvorina i nošnji predstavlja most između prošlosti i sadašnjosti, ali i priliku za održiv razvoj lokalnih zajednica koje njeguju svoju kulturnu baštinu.

Podjeli:

FacebookTwitterShare