Skip to main content

Marin Ivanović za Dnevnik RTV HB o uspjehu projekta "Mjera mora" na Venecijanskom bijenalu

| Autor: RTV HB
  • Image
    maja marin
    Slika:
    Maja Pašalić i Marin Ivanović

Ovih dana otvorena je prestižna međunarodna umjetnička izložba “Venecijanski bijenale”. Svoju kulturu i umjetnost svjetskoj publici predstavila je i Bosna i Hercegovina. Predstavljena je pod vodstvom ovogodišnjeg povjerenika i kustosa bh. paviljona, Marina Ivanovića, koji je bio gost večerašnjeg Dnevnika RTV Herceg Bosne.

Mediteranski identitet 

"Projekt 'Mjera mora' autora Stjepana Skoke propituje mediteranski identitet Bosne i Hercegovine koji je vrlo zanemaren. Pitali smo se postoji li, pored svih ovih tema koje nam stvaraju probleme zbog kojih imamo svoju bremenitu povijest nešto lijepo što možemo tematizirati  i time predstavljati našu državu na toj najprestižnijoj izložbi. Naravno da je to Mediteran, odnosno taj jedan dio kojega se možda BiH ponekad i srami kako ima premali izlaz na more", kazao je Ivanović pojašnjavajući da BiH treba biti sretna i čestitati sama sebi zbog činjenice da pripada mediteranskim zemljama te ima pristup velikom i povijesnom moru.

Ivanović je u razgovoru s urednicom i voditeljicom Majom Pašalić istaknuo i da je cijeli zapadnohercegovački pojas kulturološki, klimatološki i vegetacijom u potpunosti mediteranski.

-To je Mediteran u punoj svojoj srži koji smo kroz projekt "Mjera mora"  prikazali na Venecijskom bijenalu.

Reakcije i rezultati

Sugovornik RTV HB istaknuo je da su reakcije na samu izložbu bile izvanredne.

-Možda će najbolje biti ako kažem kako je kolegica Sarita Vujković, direktorica Muzeja savremene umjetnosti iz Banja Luke, koja je dva puta za BiH organizirala nastup na Venecijanskom bijenalu, rekla da smo podigli letvicu u nekoliko segmenata. Jedan od njih svakako je prostor Palače Zorzi u Veneciji u kojoj je sjedište UNESCO-a, kazao je Ivanović i obrazložio da sama ta činjenica projektu daje dodatni legitimitet i važnost.

Organizacijski iskorak 

Također, Ivanović je kazao da je ovaj projekt napravio iskorak i u organizacijskom i produkcijskom smislu jer je na otvaranju prisustvovao državni vrh BiH (predsjedateljica Vijeća ministara BiH, ministrica civilnih poslova BiH te zamjenik ministra vanjskih poslova BiH), umjetnici svjetskoga glasa, djelatnici Fondacije Venecijskog bijenal..., a o događaju su izvijestili i brojni svjetski mediji.

Ivanović je istaknuo da o važnosti Venecijskog bijenala dovoljno govori činjenica da je to jedini kulturni projekt o kojem treba odlučiti Vijeće ministara BiH.

Muzej moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru organiziralo je paviljon za Bosnu i Hercegovinu. -Do sada takvih slučajeva nije bilo, ali moramo biti svjesni da niti Muzeja moderne umjetnosti u Gradu Mostaru također nije bilo", kazao je Ivanović pojašnjavajući da dva muzeja suvremene umjetnosti djeluju u Sarajevu, a jedan u Banja Luci.

Image
marin
Marin Ivanović, ravnatelj Muzeja moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru te ovogodišnji povjerenik i kustosa bh. paviljona na Venecijanskom bijenaleu

Izvrsnost kao obveza

Muzej suvremene umjetnosti u Mostaru djeluje tek 3 do 4 godine. Unatoč tomu već je organizirao zapažene izložbe. Ivanović je kazao da je on izrastao iz Sveučilišne galerije koja je nastala u trenutku kada je zatvorena kultna Galerija Aluminij. 

-Misija nam je podignuti letvicu maksimalno visoko jer mi smo, s obzirom na činjenicu da nam je Sveučilište osnivač, obvezni na izvrsnost, kazao je Ivanović i dodao da je instituciji kojoj je na čelu uzor u radu Nacionalni muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu čije su standarde produkcije i publikacije izložbi usvojili.

Sugovornik RTV HB istaknuo je da u budućnosti planiraju i jedan arhitektonski idejni projekt aneksa zgrade.

Suradnja kao model i za politiku 

Odgovarajući na pitanje može li suradnja na polju umjetnosti poslužiti kao primjer domaćim političarima kada je u pitanju suradnja, kompromis i dijalog, Ivanović je kazao da itekako može jer se glavne partnerske institucije Muzeja suvremene umjetnosti Sveučilišta u Mostaru nalaze unutar BiH.

"To je umjetnička galerija Bosne i Hercegovine u Sarajevu koja je ponudila da paviljon BiH iz Venecije preseli i izloži u Sarajevu kada se Venecijski bijenale završi i to je Muzej savremene umjetnosti RS u Banja Luci koji nam je podijelio sva iskustva oko toga kako se do sada organizirao paviljon BiH", kazao je Ivanović i obrazložio da nisu krenuli od nule nego su unaprijed imali polazišnu točku koju treba nadići i biti još bolji.

-Mostar, Sarajevo i Banja Luka; to je nešto što predstavlja BiH. Ne možemo se samo zatvoriti u neke svoje čahure, kao što je u ovom slučaju do sada bilo, kazao je Ivanović zaključivši da se radi o državnom projektu u kulturu.

Cijeli razgovor donosimo u nastavku.

Podjeli:

FacebookTwitterShare