Formiranje nove parlamentarne većine na državnoj razini i stabilizacija političkih procesa u Bosni i Hercegovini suočeni su s ozbiljnim ograničenjima, ocijenjeno je u emisiji Fokus Radiotelevizije Herceg-Bosne u kojoj su gostovali politolog Martin Mikulić i politička analitičarka Ivana Marić.
Mikulić je upozorio da nije izvjesno ni da će doći do formiranja nove većine, s obzirom na trenutačne okolnosti koje uključuju i "kontrolni paket" u Domu naroda koji drži Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Prema njegovim riječima, SNSD-ovo ponašanje može blokirati zakonodavni proces u potpunosti, dok se istovremeno ulazi u izbornu godinu, što dodatno ograničava prostor za reformske iskorake.
„Zbog dva ograničavajuća uvjeta – kontrole u Domu naroda i vrlo ograničenog preostalog vremena u ovom mandatu – nisam siguran da će se nova parlamentarna većina uopće iskristalizirati, a i ako se to dogodi, pitanje je njezine djelotvornosti“, izjavio je Mikulić.
Ivana Marić smatra da bi uključivanje oporbe iz Republike Srpske – SDS-a, PDP-a i pokreta „Za pravdu i red“ – moglo otvoriti prostor za efikasniji rad Vijeća ministara BiH. Po njezinu mišljenju, ti bi akteri imali interes za aktivno djelovanje zbog predstojećih izbora.
„Kada bi se na neki način otklonila blokada SNSD-a, mogli bismo brzo doći do dogovora o europskim zakonima i ispuniti uvjete za daljnji put prema Europskoj uniji“, ocijenila je Marić. Upozorila je, međutim, na izostanak međunarodne podrške kakva je postojala u trenutku kada su pokrenute inicijative za novu većinu, prije odlaska američkog veleposlanika Michaela Murphyja i slabljenja autoriteta visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Govoreći o mogućim osnovama za formiranje većine, Marić je naglasila važnost zakona koji se odnose na europske integracije i napredak građana, dok je pitanje izmjena Izbornog zakona ocijenila kao "napuhani politički problem", naglašavajući da njegovo rješavanje ne bi imalo presudan utjecaj na životni standard građana.
-Jednostavno to je pitanje na kojem i HDZ BiH i Željko Komšić dobivaju izbore već 20 godina. Naravno da se narodima treba dati pravo da biraju svoje predstavnike, ali ipak to ne zaslužuje ovoliko prostora u medijima zadnjih 20 godina. Mislim da postoji jedno džentlmensko rješenje da se ide na izbor neizravno iz Parlamentarne skupštine od zastupnika koji su izabrani, smatra Marić.
S druge strane, Mikulić smatra kako je upravo pitanje konstitutivnosti naroda i ravnopravne zastupljenosti, uključujući izbor hrvatskih predstavnika u Predsjedništvu i Ustavni sud BiH, „suštinsko pitanje“ koje se ne smije podcijeniti. Naveo je primjer imenovanja sudaca kao ilustraciju neravnopravnog tretmana hrvatskih kadrova u institucijama BiH.
„Ovo je ultimativni test – tko poštuje Ustav BiH i načelo konstitutivnosti, a tko to koristi kao sredstvo za ostvarenje političkih ciljeva koji su ostali neostvareni ratom“, rekao je Mikulić, kritizirajući bošnjačke političke subjekte zbog, kako je rekao, upornog odbijanja kompromisa u vezi s izbornim zakonodavstvom.
Cijelu emisiju pogledajte u nastavku: