Skip to main content

Odbijena disciplinska tužba: Ubojstvo Nizame Hećimović ne može se dovesti u vezu s postupanjem sutkinje Lejle Numanović

| Autor: RTV HB
  • Image
    udt

- Prvostupanjsko disciplinsko povjerenstvo Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odbilo je disciplinsku tužbu za nemar ili nepažnju u vršenju službene dužnosti protiv sutkinje Općinskog suda u Gradačcu Lejle Numanović, potvrdio je njezin pravni zastupnik Mirnes Ajanović.

Iz Ureda disciplinskog tužitelja ranije su pojasnili da se tužba ne odnosi na njezinu odluku kojom je odbila izreći Nerminu Sulejmanoviću mjere zabrane prilaska i uznemiravanja, kako je ranije objavljeno u medijima, nego zbog nemara u izradi rješenja, gdje su kopirani dijelovi iz druge odluke činjenično sličnog predmeta.

Ajanović je rekao da je Disciplinsko povjerenstvo naznačilo kako se ubojstvo Nizame Hećimović “ne može dovesti u vezu s postupanjem tužene u konkretnom predmetu, a posebno imajući u vidu pogrešnu percepciju javnosti u vezi s okolnostima slučaja, kao posljedicu medijskog izvještavanja“.

Pravni zastupnik sutkinje Numanović kaže da je Povjerenstvo navelo kako je obrazloženje u oba rješenja identično, pri čemu je jedina razlika u dvije riječi koje se odnose na ime i prezime.

“Kako obrazloženje rješenja nije obvezujućeg karaktera, te na način kako je tužena postupila i ispravila tehničku grešku u datim okolnostima kada rješenje nije bilo dostavljeno strankama u postupku, ovo povjerenstvo ne smatra da je počinjen disciplinski prekršaj za koji se tužena teretila disciplinskom tužbom. Svi provedeni dokazi ukazuju na zaključak da tužena nije postupala nemarno ili nepažljivo, s obzirom na to da je nakon uočene tehničke greške poništila prvo rješenje te izradila i strankama dostavila ispravljeno rješenje“, citirao je Ajanović dio disciplinske odluke.

Ured disciplinskog tužitelja je u završnoj riječi zatražio utvrđivanje odgovornosti, dok je pravni zastupnik Ajanović, zbog nedostatka dokaza, zatražio oslobađanje sutkinje Numanović od disciplinske tužbe. Sutkinja Numanović je tijekom svjedočenja na istom ročištu izjavila kako je, prilikom sačinjavanja rješenja za odbijanje zahtjeva za izricanje mjera zabrane Sulejmanoviću, vršila uvid u drugi predmet – što je njezin uobičajen način rada s ciljem usklađivanja sudske prakse.

Nakon što je Sulejmanović u kolovozu prošle godine ubio suprugu i još dvije osobe, a potom sebi oduzeo život, u različitim medijima navedeno je kako je sutkinja Numanović četiri dana prije ubojstava donijela rješenje kojim je odbila prijedlog Policijske postaje Gradačac da se Sulejmanoviću izreknu mjere zabrane uznemiravanja, uhođenja i prilaska Hećimović.

Na ovu odluku postoji mogućnost žalbe Drugostupanjskom disciplinskom povjerenstvu VSTV-a. Ajanović je potvrdio da još uvijek nije dobio žalbu Ureda disciplinskog tužitelja na ovu odluku.

Podijeli:

FacebookTwitterShare