Nakon sedmogodišnje stanke danas je održana prva zajednička sjednica Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, koju je inicirao predsjedatelj Zastupničkog doma Marinko Čavara. Trideset izaslanika i zastupnika postavljalo je pitanja Vijeću ministara BiH, ponajprije predsjedateljici Borjani Krišto i hrvatskim ministrima koji su se jedini u potpunosti odazvali sjednici. Kratko je nazočio i ministar prometa i komunikacija Edin Forto.
Pitanja su se uglavnom ticala već poznatih političkih pitanja i zakonskih rješenja, dok je jedina novina bila informacija da je Ministarstvo civilnih poslova uputilo Vijeću ministara odluku o izmjeni liste opojnih droga kojom bi se kanabis legalizirao pod strogim medicinskim nadzorom.
Politička pitanja i reakcije zastupnika
Radni naziv sjednice bio je „Zastupnici, izaslanici pitaju – Vijeće ministara odgovara“. Upiti su se odnosili na političke dileme, stavove oporbenih stranaka i pitanja o tzv. nesrazmjernoj zaposlenosti Bošnjaka u državnim institucijama, kao i na imenovanje glavnog pregovarača za EU integracije. Na pitanja su odgovarali predsjedateljica Krišto i ministri iz reda hrvatskog naroda.
Predsjedatelj Zastupničkog doma Marinko Čavara izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je sjednica održana s potrebnim kvorumom te da su zastupnici i izaslanici imali priliku postavljati pitanja Vijeću ministara. Istaknuo je napore predsjedateljice Krišto na usvajanju Plana rasta te očekivanje da će BiH do kraja godine ispuniti preostale uvjete za otvaranje pregovora s Europskom unijom.
Oporbene stranke ponovno su kritizirale rad institucija, posebno u dijelu koji se tiče pitanja važnih za građane, poput izmjena Zakona o PDV-u koje je predložila SDS.
Želimir Nešković, izaslanik u Domu naroda iz SDS-a, upozorio je da će opozicija iz Republike Srpske zatražiti konferenciju za medije kako bi se izvršio pritisak na Vijeće ministara da reagira na prijedloge izmjena zakona o PDV-u i druga otvorena pitanja.
Prijedlog: legalizacija kanabisa u medicinske svrhe
Jedina pozitivna ocjena tijekom rasprave upućena je Ministarstvu civilnih poslova, koje je pripremilo odluku kojom bi se omogućila legalizacija kanabisa za medicinsku upotrebu.
„Mi predlažemo Vijeću ministara zapravo jednu odluku o kojoj smo prethodno diskutirali na konferenciji ministara zdravlja gdje bi se kanabis s liste strogo zabranjenih stavio na listu tvari pod strogim nadzorom, te da pacijenti kojima eventualno može kanabis pomoći u liječenju mogu putem svojih liječnika, uz liječničke recepte, znači pod strogom kontrolom i nadzorom, koristiti kanabis proizvode koje, nažalost, nisu predviđene uzimati na crnom tržištu. I tada se pitamo kakva je kvaliteta tih proizvoda, kakve su cijene i slično. Bit će to jedan vrlo važan korak kojim ćemo se zapravo i uskladiti s inicijativama EU“, kazala je Bošnjak.
Vijeće ministara BiH trebalo bi se u narednim danima izjasniti o ovoj odluci. Na pitanje izaslanika Predraga Kožula o imenovanju glavnog pregovarača za EU integracije, predsjedateljica Krišto odgovorila je da će to biti razmatrano na sjednici zakazanoj za 2. prosinca.