Skip to main content

Opstojnost državne koalicije pod velikim testom

| Autor: RTV HB
  • Image
    dodikm

Cijeli niz potrebnih odluka i sporazuma je mjesecima na čekanju, a teža i ozbiljnija pitanja ne mogu ni doći na red. Vijeće ministara bi sutra na dnevnom redu trebalo imati mnoga operativna pitanja, a potom ih i usvojiti s ciljem olakšavanja života u BiH. Međutim, mnogo toga visi u zraku jer atmosfera između partnera u posljednje vrijeme nije na baš zavidnoj razini. Preduvjet za bilo što dalje prema Miloradu Dodiku je usvajanje Zakona o Ustavnom sudu u kojemu više neće biti stranih sudaca.

"Svjesni da partneri iz bošnjačkog naroda ne žele to pitanje staviti na dnevni red, ali isto tako ni mi nećemo htjeti staviti neka druga pitanja. Onda će oni reći da mi blokiramo, a mi mislimo da sve ono što smo dogovarali, oni ne žele provesti. To je i u preporukama Europske komisije za daljnja kretanja ka EU", kazao je Dodik.

S obzirom na brojna neslaganja počelo se nagađati i o rekonstrukciji vlasti bez Nešićeva DNS-a, ali i bez Naroda i pravde Elmedina Konakovića, a uz eventualni povratak SDA. Što je djelomično nagovjestio i Dodik na društvenoj mreži X kada je za Konakovića napisao da je "epizoda u strukturi vlasti, sada i nikada više". Međutim, parlamentarni ustroj u BiH je vrlo kompliciran i bilo kakav pokušaj rekonstrukcije bi poprilično potrajao.

"Ova nazvat ćemo kolacija, će opstati do kraja mandata jer je gotovo pa nemoguće promijeniti jednom kad se imenuje bilo Vlada Federacije, bilo Vijeće ministara, silno je teško mijenjati im sastav. Od rekonstrukcije vlasti nema ništa, a partneri u vlasti su osuđeni jedni na druge", objašnjava novinar Jurica Gudelj.

U takvom zategnutom odnosu između partnera, očekuje se i novi sastanak stranačkih čelnika. Prošli tjedan se nisu ništa konkretno dogovorili, a imaju li se potrebe dogovarati u ovom tjednu, pokazat će nam već sutrašnji dan i što će se događati na Vijeću ministara te Domu naroda.

Vjerujem da će se za razliku od prethodnog sastanka, iz ovoga iznjedriti određeni zaključci. Međutim, smatram da u okviru tih zaključaka mi nećemo imati konkretna kompromisna rješenja koja svi i očekujemo. Što se tiče ključnih europskih pitanja, također nisam preveliki optimist iz jednostavnog razloga što interesi na razini entiteta i sva tri konstitutivna naroda nisu usuglašeni."

"Lideri stranaka se moraju sastajati. Što više se ne slažu, to se po mom mišljenju moraju više sastajati. Sastajati se ne treba ako sve ide glatko i ako se svi oko svega slažu. Politički život u BiH je takav da se temeljni dogovori postižu na razini predsjednika stranaka i onda se to spušta među zastupnike u zastupničkim ili izaslanike u domovima naroda", dodaje Gudelj.

Bez obzira što će sutra biti na zakazanim sjednicama, treba napomenuti kako smo tek na polovini mandata. A partneri u vlasti će vrlo brzo pokazati hoće li druga polovina mandata proći u mučenju i prepucavanju, ili će ipak ostaviti kakvu takvu mogućnost za kompromise i dogovore.

Podjeli:

FacebookTwitterShare