Tijekom dvodnevnog službenog posjeta Bosni i Hercegovini, predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andrej Plenković, boravio je u Mostaru, gdje se osvrnuo na ključna politička pitanja, posebno naglašavajući europski put BiH i potrebu donošenja novog pravednog Izbornog zakona. U društvu visokih dužnosnika HDZ-a BiH, kao i u nazočnosti predsjednika HDZ-a BiH, Dragana Čovića, Plenković je istaknuo da postoji snažna podrška unutar europskih institucija za približavanje BiH Europskoj uniji, ali da ta prilika mora biti iskorištena.
Podrška EU i važnost pravednog Izbornog zakona
Plenković je naglasio kako je Europska unija, predvođena predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, spremna podržati BiH na njenom europskom putu, ali da je potrebno odmah nakon izbora prionuti ispunjavanju kriterija.
- Nakon izbora, Bosna i Hercegovina ima priliku ubrzati svoj europski put, a Hrvatska će i dalje snažno podupirati taj proces. Važno je da BiH iskoristi trenutnu povoljnu klimu u Europskoj uniji i napravi ključne iskorake prema integraciji - poručio je Plenković.
Posebno je naglasio važnost donošenja novog Izbornog zakona koji bi osigurao ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda, ističući da je to ključan preduvjet za funkcioniranje države.
- Izborni zakon mora biti rezultat političkog dogovora unutar BiH, donesen od institucija zemlje, kako bi se osigurala ravnopravnost sva tri naroda. To je temelj svake demokracije i države, a bez pravednog zakona nema napretka - rekao je Plenković.
Čović: "Hrvati nemaju alternativu osim euroatlantskih integracija"
Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, složio se s Plenkovićem, ističući da je hrvatska strana predana euroatlantskim integracijama i političkoj stabilnosti.
- Na nama, koji činimo institucije vlasti u BiH, jest da ubrzamo procese unatoč izbornoj kampanji. Hrvati nemaju alternativu osim euroatlantskih integracija, a politička stabilnost i suradnja s Hrvatskom ključni su za ostvarivanje naših strateških ciljeva - rekao je Čović.
Čović je dodao kako je pred Bosnom i Hercegovinom ključna prilika da na jesen potpuno otvori proces europskih integracija, naglašavajući da taj trenutak ne smije biti propušten.
Politička poruka i izbjegavanje susreta s Predsjedništvom BiH
Plenković je ponovio kako njegova Vlada i dalje pruža snažnu podršku Hrvatima u BiH, ali je ovaj put izbjegao susret s članovima Predsjedništva BiH, uključujući Željka Komšića. Kazao je kako to nije slučajnost, već jasna politička poruka.
- Nažalost, nedostatak poštovanja prema Hrvatima kao konstitutivnom narodu, kada im drugi većinski narod u Federaciji BiH bira predstavnika u Predsjedništvo, smatramo nepravednim i politički pogrešnim. Takva praksa šalje lošu poruku i dodatno opterećuje odnose između naroda u BiH. Smatramo da se to može ispraviti pravednim Izbornim zakonom, jer je to ono što je bilo dogovoreno u Daytonu - izjavio je Plenković.
Daytonski sporazum i politička nepravda prema Hrvatima
Plenković se osvrnuo na razgovore koje je imao s hrvatskim pregovaračima u Daytonu, ističući kako nitko nije mogao predvidjeti da će se politički dogovor izigrati na način da Hrvati ne mogu izabrati svog legitimnog predstavnika u Predsjedništvo BiH.
- Nitko nije slutio da bi se politički dogovor iz Daytona mogao na ovakav način izvrgnuti. Važno je da se poštuju principi na kojima je dogovor postignut, a to su ravnopravnost i međusobno poštovanje - dodao je Plenković.
Suradnja Hrvatske i BiH te podrška Hrvatima u BiH
Plenković je istaknuo da će Vlada Republike Hrvatske nastaviti podržavati projekte koji doprinose boljitku Hrvata u BiH, osobito u obrazovanju, zdravstvu i infrastrukturi.
- Naš prioritet je raditi na projektima koji poboljšavaju kvalitetu života Hrvata u BiH i povezuju naše dvije zemlje. Hrvatska će i dalje biti uz Hrvate u BiH, ne samo kroz političku podršku, već i kroz konkretne projekte - zaključio je Plenković.
Izaslanstvo hrvatske Vlade boravilo je u dvodnevnom posjetu BiH s ciljem unaprjeđenja političkih i gospodarskih odnosa između Hrvatske i BiH te osiguravanja pomoći Hrvatima i njihovim ključnim institucijama u BiH.