Skip to main content

Presuda Kovačević pod revizijom, uključio se i Schmidt

| Autor: RTV HB
  • Image
    Zoran Krešić VL

Na presudu Europskog suda za ljudska prava Bosna i Hercegovina je uložila žalbu, koju je sud odlučio uzeti u razmatranje.

"Presudu u predmetu "Kovačević" je donijelo Vijeće Suda od 7 sudaca dana 29.08.2023. godine. Kako je tužena Bosna i Hercegovina u roku podnijela zahtjev za podnošenje ovog predmeta Velikom Vijeću Suda, o ovom predmetu sada odlučuje Veliko vijeće Suda koje broji 17 sudaca. U ovom predmetu je zakazana javna rasprava pred Velikim vijećem Suda 20.11.2024. godine", navela je Monika Mijić, v.d. Zastupnica Vijeća ministara BiH pred Europskim sudom za ljudska prava u pismenom očitovanju na naš upit.

U postupak se uključuje i Visoki predstavnik Schmidt kao svjedok i prijatelj suda, zbog čega su javno nezadovoljstvo izrazile gotovo sve stranke sa sjedištem u Sarajevu.

"Visoki predstavnik će pristati da Europskom sudu za ljudska prava pruži neovisne informacije u svojstvu "prijatelja suda" (Amicus Curiae), kako su visoki predstavnici i ranije činili u mnogim drugim predmetima. To je uobičajena praksa. Visoki predstavnik ne zauzima stranu nego daje svoj doprinos kao konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma kako bi pružio informacije o daytonskom okviru", stoji u pismenom očitovanju Ureda Visokog predstavnika.

Kao sudac ispred tužene BiH unutar Suda u Strasbourgu sudjelovao je Faris Vehabović, u slučaju presude "Kovačević", ali i ranijih presuda ovoga suda. A posebno je njegova uloga bila kompromitirajuća u posljednjoj presudi jer je njen sadržaj dao jednom portalu na kojemu je ranije pisao kolumne dva dana prije nego što je presuda bila objavljena, zbog čega je suspendiran. Krešić smatra kako je radio sve prema agendi bošnjačke politike.

U kontekstu ove presude sporno je i mijenjanje nacionalnosti apelanta Slavena Kovačevića, inače savjetnika člana Predsjedništva Željka Komšića. Ipak, u pismenom očitovanju Ministarstva pravde dobili smo informaciju kako te podatke Uredu Vijeća ministra BiH pred Sudom u Strasbourgu ne želi dostaviti Središnje izborno povjerenstvo. Iz ministarstva navode kako svaki apelant koji tuži državu ima pravo štititi svoje interese, tako i sve državne institucije moraju štititi interese države koristeći sva dopuštena pravna sredstva.

Više detalja u prilogu:

Podjeli:

FacebookTwitterShare