Skip to main content

Rezultati kampanje otkrili pozitivne PSA testove

| Autor: RTV HB
  • Image
    psa testovi

Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru i Klinika za urologiju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar organizirali su simpozij posvećen muškom zdravlju, kao završnicu kampanje provedene tijekom mjeseca studenoga.

Ključni gost simpozija bio je prof. dr. Owen Sharp iz Ujedinjenog Kraljevstva, jedan od najistaknutijih međunarodnih glasova Movember pokreta. Istaknuo je kako muškarci u prosjeku žive šest godina kraće od žena, ne zbog bioloških nego kulturoloških razloga, naglašavajući važnost veće brige o muškom zdravlju.

Tijekom kampanje Klinika za urologiju SKB-a Mostar i Medicinski fakultet SUM-a proveli su PSA testiranje građana. Umjesto planiranih 200, pregledano je čak 504 muškarca. Glavna ciljna skupina bili su muškarci u dobi od 60 do 69 godina, no testirani su i oni stariji do 80 godina, kao i mlađi između 40 i 50 godina s pozitivnom obiteljskom anamnezom.

Liječnici poručuju kako je iznimno važno da muškarci obave pregled prostate jednom godišnje. Rano otkrivanje karcinoma prostate omogućuje uspješno liječenje u čak 98 posto slučajeva.

Podijeli:

FacebookTwitterShare