Skip to main content

RS uputila Vijeću sigurnosti UN-a izvješće protiv djelovanja OHR-a

| Autor: RTV HB
  • Image
    vlada rs
    Foto:
    Vlada RS

Vlada Republike Srpske uputila je 33. izvješće Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u kojem tvrdi da Ured visokog predstavnika (OHR) protupravno narušava ustavni poredak Bosne i Hercegovine, te da predstavlja glavni izvor destabilizacije i prepreku političkom razvoju zemlje.

U dokumentu se navodi kako OHR već godinama nameće zakone i ustavne amandmane bez pravnog temelja, koristeći takozvana "bonska ovlaštenja" koja, prema tumačenju vlasti Republike Srpske, nemaju utemeljenje u Daytonskom sporazumu.

"Visoki predstavnici su prekoračili ovlasti koje im daje Aneks 10. Daytonskog sporazuma, koji predviđa savjetodavnu i koordinacijsku, a ne zakonodavnu ulogu", stoji u izvješću, uz tvrdnju da je riječ o uzurpaciji suvereniteta i ignoriranju demokratskog poretka utvrđenog Ustavom BiH.

Republika Srpska u izvješću se poziva i na izjave bivših visokih predstavnika Karla Bildta, Wolfganga Petritscha i Miroslava Lajčaka, kao i bivšeg britanskog veleposlanika u BiH Charlesa Crawforda, koji su iznijeli kritike na račun bonskih ovlasti, dovodeći u pitanje njihovu zakonitost.

Kao posebno sporna navodi se uspostava državnih pravosudnih tijela – Suda BiH, Tužiteljstva BiH i Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća – za koje se tvrdi da su formirani pod pritiskom OHR-a i bez ustavne osnove. Prema Ustavu BiH, jedina pravosudna institucija na državnoj razini jest Ustavni sud BiH, ističe se u dokumentu.

U izvješću se također navodi da je aktualni visoki predstavnik Christian Schmidt izvršio politički pritisak na pravosudne institucije kako bi se pokrenuo kazneni postupak protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te da su Sud i Tužiteljstvo BiH djelovali neuobičajeno brzo, za razliku od uobičajene prakse.

Također se ocjenjuje da Ustavni sud BiH, koji uključuje strane suce, djeluje pod utjecajem OHR-a, te da se koristi za daljnje slabljenje ustavnih nadležnosti entiteta.

U dokumentu se tvrdi da prisutnost stranog autoriteta s "diktatorskim ovlastima" potkopava političku kulturu i potiče bošnjačke političke stranke na izbjegavanje dijaloga s predstavnicima srpskog i hrvatskog naroda, oslanjajući se na podršku OHR-a za ostvarenje svojih političkih ciljeva.

Republika Srpska zaključuje da je djelovanje OHR-a neusklađeno s duhom i slovom Daytonskog sporazuma, te poziva na njegovo zatvaranje, pozivajući se i na ranije izjave bivših međunarodnih dužnosnika koji su zagovarali kraj međunarodnog protektorata u BiH.

Podjeli:

FacebookTwitterShare