Zamjenik ministra obrane Bosne i Hercegovine Slaven Galić u intervjuu za Večernji list BiH upozorio je na ozbiljne posljedice narušene legitimnosti u Predsjedništvu BiH, posebno s obzirom na njegove ovlasti u sektoru obrane.
Istaknuo je da Zakon o obrani BiH jasno definira Predsjedništvo kao vrhovno civilno tijelo nadležno za zapovijedanje Oružanim snagama te da je nužno da svi konstitutivni narodi imaju mogućnost izabrati svoje legitimne predstavnike.
Zakon o obrani Bosne i Hercegovine izričito naglašava da je Predsjedništvo BiH vrhovno civilno tijelo nadležno za zapovijedanje Oružanim snagama te ima ključne ovlasti u području obrane i sigurnosti države. Upravo zbog tih nadležnosti, ali i drugih ustavom definiranih funkcija, izuzetno je važno da članovi Predsjedništva budu legitimni predstavnici konstitutivnih naroda. Prema Ustavu BiH i odredbama Daytonskog mirovnog sporazuma, tri konstitutivna naroda – Hrvati, Bošnjaci i Srbi – imaju pravo birati svoje legitimne predstavnike na svim razinama vlasti, uključujući i Predsjedništvo. Kada jedan narod nema mogućnost izabrati svog predstavnika u Predsjedništvo, narušava se politička ravnoteža, stvara se nepovjerenje i osjećaj neravnopravnosti, što u konačnici otežava funkcioniranje državnih institucija. Zbog toga se pitanje legitimnosti članova Predsjedništva kontinuirano ističe kao temeljno za očuvanje stabilnosti, pravednosti i dugoročnog mira u Bosni i Hercegovini, istaknuo je Galić.
U ostatku razgovora Galić se osvrnuo na svoj nedavni posjet Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je sudjelovao na sastancima s predstavnicima američkog Ministarstva obrane i Nacionalne garde Marylanda. Pohvalio je kontinuiranu vojnu suradnju dviju zemalja, uključujući programe opremanja, izobrazbe i zajedničkih vježbi, te najavio nastavak reformi u sektoru obrane kroz modernizaciju Oružanih snaga BiH i smanjenje viškova naoružanja.
Također je potvrdio da BiH nastavlja raditi na jačanju interoperabilnosti s NATO-om i EU-om, unatoč političkim izazovima u zemlji, naglasivši važnost podrške SAD-a kao strateškog partnera u sigurnosnoj politici BiH.