Dok vlasti u Republici Srpskoj provode proces donošenja novog ustava, reakcije izvan BiH postaju sve oštrije, no pitanje je ima li Milorad Dodik dovoljno podrške unutar samog entiteta.
Nakon osuđujuće prvostupanjske presude zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika, Dodik je nastavio sa slabljenjem ovlasti države BiH te pozicioniranjem Republike Srpske kao praktično nove države. Nakon usvajanja zakona o nepriznavanju ključnih državnih institucija, nije se odazvao pozivu Tužiteljstva BiH, koje je potom izdalo nalog za privođenje. Sada je fokus na usvajanju novog ustava.
Analitičari upozoravaju kako za donošenje novog ustava nije dovoljna natpolovična, već dvotrećinska većina, koju Dodik trenutno nema. No, ključnu ulogu mogao bi imati gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković.
"Milorad Dodik može usvojiti novi ustav u formi nacrta, ali da bi on stupio na snagu potrebna mu je dvotrećinska većina. Mislim da je on u ovom trenutku nema, a mogao bi je imati ako na njegovu stranu stane i gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković. Njegove izjave su bile dosta kontradiktorne", izjavio je za RTV Herceg-Bosne novinar Slađan Tomić.
Glavni urednik HMS-a Milan Šutalo ocijenio je da je Republika Srpska posljednjim potezima praktično izašla iz pravnog poretka BiH.
"Poluodcijepila se ili poluostamostalila. Ako čelnici Srpske ne budu uhićeni i ako zakone koje je usvojila Narodna skupština RS-a sama ne stavi izvan snage, mogli bismo svjedočiti situaciji gdje BiH ulazi u fazu poluraspada ili raspada", upozorio je Šutalo.
Ipak, smatra da eskalacija sukoba nije vjerojatna jer nijedna strana nema vojne kapacitete kakve su postojale početkom 90-ih. No, situacija je i dalje ozbiljna, posebno s obzirom na naredbu SIPA-i i MUP-u RS-a da privedu Dodika i njegove suradnike.
"S jedne strane imamo SIPA-u, a s druge policiju RS-a koja je deset puta brojnija i koja će štititi čelnike Srpske. Ne vjerujem da će se SIPA-a usuditi poduzeti akciju privođenja, što može potrajati", dodao je Šutalo u izjavi za RTV HB.
Novinar Slađan Tomić istaknuo je da je Dodik posljednjim potezima značajno pomjerio granice, a ključni motiv mogla bi biti prvostupanjska presuda kojom je osuđen na godinu dana zatvora.
"Često je znao hodati po toj granici, ali sada ju je prešao. Sve ovo pokazuje da zapravo Milorad Dodik sve ovo radi zbog sebe. Ustav Republike Srpske sadrži članak prema kojem predsjednik ne može kazneno odgovarati zbog rada u službi, što sugerira da su izmjene motivirane presudom", ocijenio je Tomić.
Rješenje trenutačne krize zasad se ne nazire, ali analitičari upozoravaju da bi zapaljiva retorika drugih dužnosnika mogla dodatno pogoršati stanje.