Europska unija šire je otvorila perspektivu za moguće članstvo BiH kada joj je dodijelila status kandidata te pogotovo kada je u ožujku donijela odluku o otvaranju pregovora, kazao je u Fokusu RTV Herceg-Bosne Davor Ivo Stier, voditelj izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s BiH.
Stier je podsjetio da ta odluka nije bezuvjetna nego da Europska unija traži ispunjavanje određenih uvjeta odnosno reformi.
-Očekuje se da sada BiH učini jedan dodatni napor. Vrata ostaju otvorena, ali ritam kojim će se ići prvenstveno ovisi o Bosni i Hercegovini, rekao je Stier.
Cilj sarajevske politike da Hrvati "iscure" iz BiH
Govoreći o ključnim faktorima koji mogu ili ubrzati ili usporiti europski put Bosne i Hercegovine, politički analitičar Robert Kolobara posebno je istaknuo instrument vanjskog pritiska.
"Samo volja političkog Sarajeva koči, opstruira i usporava europski put BiH", kazao je Kolobara dodajući da se ovakvo kreiranje "nerednog statusa quo" radi s ciljem da Hrvati "iscure" iz BiH.
Također, Kolobara je dodao da političko Sarajevo europski put BiH koristi kao sredstvo za unitarizaciju i centralizaciju BiH.
"Europski put njima je sredstvo za stvaranje centralizirane i unitarizirane države u kojoj će, posredstvom zahtjeva iz Bruxellesa, uzimati komad po komad daytosnkih nadležnosti", kazao je Kolobara pojašnjavajući da tako žele urušiti koncept konstitutivnosti naroda kao i obesmisliti domove naroda te ukinuti entitetski veto.
"Ne smijemo pod izlikom puta u EU gubiti esenciju onoga što mi jesmo. Ne smijemo se odreći naših krvlju stečenih daytonskih prava. Ne smijemo dati domove naroda, konstitutivnosti te nadležnosti županija. Bajke su da se mi moramo toga odreći na putu ka EU", rekao je Kolobara podsjetivši da je Europska unija puna država sa specifičnim političkim uređenjem.
Federalizam kao nit vodilja
Upitan hoće li se BiH morati odreći daytonskog uređenja na putu ka EU, Stier je podsjetio da je i Europski parlament još 2014. godine prepoznao na specifičnosti BiH te u rezoluciji naglasio da ni unitarizam ni separatizam neće omogućiti napredak zemlje. Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu dodaje da napredak zemlje može osigurati upravo federalizam kako bi BiH mogla funkcionirati i donositi odluke.
-U onim reformama koje su potrebne da bi BiH bila u stanju otvoriti i voditi pregovore s EU ne vidim ništa što bi bilo štetno Hrvatima ili BiH u cjelini, rekao je Stier. Također, Stier je kazao i da je interes Republike Hrvatske da se Bosna i Hercegovina pridruži Europskoj uniji.
U ostatku emisije analizirani su geopolitički izazovi, izjave britanskog veleposlanika o konstitutivnosti naroda, te važnost političkog predstavljanja i reforme izbornog zakona. Urednik i voditelj emisije je Jurica Gudelj.