Skip to main content

Što dalje nakon deblokade Doma naroda?

| Autor: RTV HB
  • Image
    deblokada

Blokada državnog Doma naroda koja je trajala više od sedam mjeseci bila je potpuno nepotrebna i neracionalna navode analitičari. Iako je bilo jasno da prijedlog Zakona o Ustavnom sudu od izaslanika SDS-a Želimira Neškovića neće dobiti potrebnu podršku još kada je bio uvršten, cjelokupan bošnjački klub je odlučio napustiti sjednicu i tako uskratiti potreban kvorum za rad i ujedno blokirati rad cijelog doma.

"Te stranke uvijek imaju mogućnost da koristeći potpunu dominaciju, praktično su sve stranke u klubu Bošnjaka bile uključene u blokadu, one mogu jednoglasno odbiti taj prijedlog kada dođe u zakonsku proceduru. Također mogu iskoristiti i većinski položaj bošnjačkih stranaka u Zastupničkom domu ili da dobiju barem entitetsku većinu u federalnom dijelu Zastupničkog doma Parlamentarne skuštine. Ipak, te stranke su se odlučile da blokiraju rad Doma naroda, a time praktično i cijelog Parlamenta već pri samom uvrštavanju zakona, u čiji meritum ne bih ulazio, u parlamentarnu proceduru", kazao je za RTV HB Milan Sitarski, stručni član instituta IDPI.

"To čini jedna od strana koja se najviše kune da je domoljub i patriot u Bosni i Hercegovini i da zapravo štiti BiH od autonomaša, separatista i raznorazno drugih, a u suštini potkopava tu istu državu. Previše je tu licemjerja pa čak i na sjednici koja je održana jučer, izašla su dvojica izaslanika koji se prave većim Bošnjacima od Stranke demokratske akcije, a nominalno se predstavljaju kao prograđanske stranke", mišljenja je novinar VL, Zoran Krešić.

U jučerašnjem nastavku sporne sjednice bilo je sporova oko tehničke procedure treba li skinuti Zakon s dnevnog reda, jer je predlagač najavio povlačenje, a na kraju je umjesto hitne prebačen u redovitu proceduru za što je glasala i većina u hrvatskom klubu izaslanika.

"Oni su održali svoju riječ da neće podržati hitnu proceduru za razmatranje tog zakona u Domu naroda, to je nešto što možemo smatrati kao neku vrstu demonstracije dobre volje prema partnerima, prije svega ovima iz Trojke. No, nadam se kako će odustati te stranke čiji su izaslanici u klubu Bošnjaka od takvog manira jer time mogu pružiti dodatno oružje ili legitimaciju blokada onima za koje oni istovremeno tvrde da čine blokade", objašnjava Sitarski.

Ipak, sama deblokada rada Doma naroda ne znači da će se deblokirati rad na dugoiščekivanim reformama. U idućim mjesecima bi vrlo lako moglo doći do novih tema oko kojih će se stvoriti nove tenzije.

"Prije svega na bošnjačkoj političkoj sceni je previše nervoze između Naroda i pravde, SDA, DF-a i drugih. A s druge pak strane, nije to samo pitanje Doma naroda posve sigurno, nije to samo pitanje Doma naroda, jer u 12. mjesecu se očekuje izricanje prvostupanjske presude Miloradu Dodiku. Tako da bih rekao da što se tiče i Doma naroda i državnih institucija BiH ne predviđam neku uspješnu zimu, a još manje proljeće", zaključuje Krešić.

Iako bi se u skorije vrijeme trebao dogoditi i sastanak čelnika vladajućih stranaka, Krešić ne vjeruje u postizanje dogovora jer cjelokupna politička i medijska atmosfera u BiH je poprilično zagađena pa umjesto priče o europskom putu u prvi plan dolaze pitanja poput onog "Tko je veći izdajnik, a tko veći patriot?"

Podjeli:

FacebookTwitterShare