Kada se pogleda cjelokupni američki politički sustav, novoizabrani predsjednik će sada imati lakši put za donošenje odluka. A njih je obećao dosta, od deportacije milijuna nelegalnih imigranata do ekonomskih reformi. Ako je u Senatu situacija 50:50 od sto zastupnika onda podpredsjednik u tom slučaju ima glas.
Počeo je i proces odabira članova administracije. Po pitanju politike protekcionizma SAD je takvu ekonomsku politiku vodio i u Bidenovoj administraciji, sada možemo očekivati samo snažniji nastavak zaštite velikog domaćeg tržišta.
Ono što Europsku uniju muči bez obzira na vlast u SAD-u, jest spora i neučinkovita provedba politika kao i to da je dosta uvoznički ovisna o raznim sirovinama te joj odgovara slobodno tržište.
Amerika ima reputaciju i izvoznika politike ili kako se to popularno kaže, izvoza demokracije.
Tko god da je pobijedio Amerika teško izbjegava svoje unutrašnje turbulencije u mnoštvu identitetskih politika. To pokazuje nepovjerenje anketama i medijima i dokaz da se kampanja može voditi i kroz neovisne podcast kanale i slično.
Napomenimo, Trumpova voditeljica kampanje Susie Wiles postaje predstojnica njegovog ureda, ujedno prva žena na toj poziciji. Iako su politička obećanja u kampanji su jedno, a realnost drugo, procesi koji teku u svijetu su zadnje upozorenje za Europu da razmisli o svojim tromim političkim tijelima.