Skip to main content

U prošloj godini jedino Županija Zapadnohercegovačka imala veći broj živorođenih nego umrlih

| Autor: RTV HB
  • Image
    pixabay slika

Federalni zavod za statistiku objavio prve podatke vezano za prirodno kretanje stanovništva u 2023. godini.

Prema ovim podacima stanje je sljedeće:

➡ Novorođeni - 15.720 (-350 u odnosu na 2022. godinu)  
➡ Umrli - 19.750 (-2.681 u odnosu na 2022. godinu)  
➡ Prirodni priraštaj = -4.030

"Broj novorođenih nastavio se smanjivati i u prošloj godini, iako su trendovi u drugom dijelu 2023. godine dosta bolji u odnosu na početak godine, što se posebno odnosi na podatke za prosinac, kada su tri županija (ŽZH, ŽS i BPŽ) imali veći broj novorođenih od umrlih", naveo je u objavi na  Facebooku makroekonomski analitičar Faruk Hadžić.

Ipak, kako dodaje Hadžić, gledajući cjelokupnu 2023. godinu, samo jedna županija imala veći broj novorođenih nego umrlih i to je Županija Zapadnohercegovačka.  (826 novorođenih – 770 umrlih). Županija  Sarajevo, bez obzira na najveći broj novorođenih u Federaciji BiH (3.969) nastavio je trend da je broj umrlih veći od broja novorođenih.

Image
broj umrlih i rođenih
Foto: Federalni zavod za statistiku 

Najveća razlika u omjeru novorođeni/umrli je u Županiji Posavskoj , gdje je na svako novorođeno dijete došlo četvero umrlih, a u Hercegbosanskoj Županiji, broj umrlih je bio oko 2,5x veći od broja rođenih.

Najveći negativni prirodni priraštaj je zabilježen u Tuzlanskoj županiji (-836) i Unsko-sanskoj županiji(-737).

-Čisto da bi imali predstavu koliko se značajno smanjio broj novorođenih, najbolji podatak vam je da u cijeloj Županiji Sarajevo, dnevno rođeno u prosjeku 11 djece, u Županiji Središnja Bosna malo više od 4, dok se u Županiji Posavskoj jedno dijete rađalo svaki treći dan, u Bosansko-podrinjskoj županiji jedno dijete svaki drugi dan, navodi Hadžić.

Makroekonomist Hadžić poslao je i poruku političarima na vlasti.

"Demografska obnova društva će nas sada koštati milijarde KM, ali smo zbog guranja ovog problema godinama u stranu, napadajući stručnjake koji su na ovo upozoravali i relativizirajući ovaj problem, dovedeni na rub demografskog nestanka. Ovo pitanje će ubrzo doći i na dnevni red donositelja odluka u Federaciji BiH, s tim da će danas biti daleko teže usporiti pad i krenuti ka obnovi društva, u odnosu na prije 10 ili 15 godina. Kako god, financijska sredstva neophodna za demografsku obnovu društva danas će biti manja u odnosu na troškove u budućnosti koje ćemo morati financirati kao posljedicu starenja populacije i odlaska mladih", zaključio je Hadžić.

 

Cjeloviti dokument Federalnog zavoda za statistiku

U nastavku pogledajte dokument Prirodno kretanje stanovništva i brakovi - prosinac/prvi rezultati.

 

 

Demografske mjere daju rezultate?

Pozitivnim prirodnim prirastom u ŽZH vidi se da mjera od 500 KM mjesečno za treće i svako sljedeće dijete do sedam godina u ovoj županiji daje prve rezultate.

Podsjećamo, Vlada ŽZH usvojila je Zakon o zaštiti obitelji s djecom. Uvođenjem ove mjere od 500,00 KM za treće i svako sljedeće dijete u obitelji do dobi od 7 godina, višečlanim obiteljima je omogućeno lakše nošenje s troškovima izdržavanja obitelji, a roditeljima koji žele imati više od dvoje djece donošenje odluke o povećanju obitelji, zbog čega se očekuje povećanje fertiliteta i nataliteta u Županiji Zapadnohercegovačkoj, najavljeno je prilikom donošenja ovoga zakona u ŽZH koji, kako vidimo, daje prve pozitivne rezultate.

Podjeli:

FacebookTwitterShare