Američki glasači u utorak će presuditi hoće li se u Bijelu kuću useliti prva predsjednica Kamala Harris ili će se ondje šokantno vratiti Donald Trump. Prva birališta otvorena su u podne po srednjoeuropskom vremenu na američkoj istočnoj obali.
Demokratska potpredsjednica Harris (60) i bivši republikanski predsjednik Trump (78) po anketama su izjednačeni. Američki mediji ove izbore nazivaju najtješnjim i najnasilnijim u modernoj povijesti.
Ogorčeni suparnici proveli su zadnji dan kampanje mahnito uvjeravajući svoje pristaše da izađu na birališta i pokušavajući pridobiti neodlučne glasače u državama koje kroz povijest nisu bile vjerne jednoj stranci.
No unatoč nizu vrtoglavih obrata u kampanji kakve dosad nije bilo, od dramatičnog ulaska Kamale Harris nakon odustajanja Joea Bidena do dva pokušaja atentata na Trumpa, ništa nije pomaknulo s mrtve točke u anketama.
Prva biračka mjesta otvorena su u šest sati ujutro po mjesnom vremenu na istočnoj obali i očekuje se da će danas deseci milijuna glasača dati svoj glas, nakon više od 82 milijuna ljudi koji su već glasovali prijevremeno.
Konačni ishod možda neće biti poznat još neko vrijeme ako rezultati budu onako tijesni kako ankete nagovješćuju, što će povećati napetosti u duboko podijeljenoj naciji.
A postoje strahovi od previranja, pa čak i nasilja ako Trump izgubi, a zatim ospori rezultate kao što je učinio 2020.
Svijet u međuvremenu zabrinuto promatra kakve će implikacije rezultati imati na sukobe na Bliskom istoku, na ruski rat u Ukrajini i na rješavanje klimatskih promjena, koje Trump naziva prijevarom.
Svaki glas je važan
Harris i Trump su izjednačeni u sedam država koje nisu tradicionalno vjerne određenoj stranci - Arizoni, Georgiji, Michiganu, Nevadi, Sjevernoj Karolini, Pennsylvaniji, Wisconsinu.
Harris je zadnji dan prije izbora provela u najvećoj od njih Pennsylvaniji, koja joj je gotovo neophodna za Bijelu kuću, i na znamenitim stepanicama koje su svijetu poznate iz filma "Rocky" ustvrdila da će pobijediti. "Zamah je na našoj strani", kazala je.
Međutim, "ovo bi mogla biti jedna od najtješnjih utrka u povijesti - svaki je glas bitan", poručila je Harris, kojoj su se na pozornici pridružile slavne osobe, uključujući Lady Gagu i Oprah Winfrey.
Trump, koji bi mogao biti prvi osuđeni prijestupnik i najstarija osoba koja je osvojila predsjedničku poziciju, sebe je proglasio jedinim rješenjem za apokaliptičnu viziju zemlje preplavljene "divljim" migrantima.
"S vašim sutrašnjim glasom možemo riješiti svaki pojedinačni problem s kojim se naša zemlja suočava i povesti Ameriku - štoviše, svijet - do novih visina", rekao je Trump na završnom skupu u Grand Rapidsu u Michiganu.
Povijest u nastajanju
Povratak Trumpa bio bi povijestan. Samo je jedan predsjednik dosad, Grover Cleveland 1893. godine, osvojio dva mandata koji nisu bili jedan za drugim.
Trumpov povratak odmah bi potaknuo međunarodnu nestabilnost, s američkim saveznicima u Europi i NATO-u zabrinutim zbog njegove izolacionističke politike "Amerika na prvom mjestu".
Trgovački partneri nervozno promatraju njegovo obećanje da će nametnuti sveobuhvatne uvozne carine.
Pobjeda Harris bi, pak, u Bijelu kuću dovela prvu predsjednicu i označila kraj Trumpove ere koja je dominirala američkom politikom gotovo cijelo desetljeće.
Trump je rekao da se neće ponovno kandidirati na izborima 2028. izgubi li ove.
Međutim, republikanac i dalje odbija priznati da je pošteno izgubio izbore 2020., a traume zbog nasilnog napada njegovih pristaša na američki Kapitol kako bi se zaustavilo ovjeravanje rezultata i dalje se nadvijaju nad Amerikom.
Trump je dao naslutiti da bi odbio prihvatiti još jedan gubitak, a u posljednjim danima kampanje opet je iznosio neutemeljene tvrdnje o izbornoj prijevari, rekavši da "nikada nije trebao napustiti" Bijelu kuću.